ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Официјално: Џинот е прогласен за најздрав алкохолен пијалок – а еве и зошто!?

Официјално, џин е прогласен за најзрав алкохолен пијалок, а еве и зошто!

Џинот претставува алкохолен пијалок кој се добива од бобинка на смрека и станува збор за здрава хранлива материја која е позната со речисти сите лековити својства поради што и во средниот век често се користела во медицината.

Но она што посебно може да не изненади е фактот дека џинот освен што е нискокалиричен има и низа други бенефити за нашето здравје а и убавипата па наредниот пат кога некој ќе би каже дека џинот е најдобро пиење на светот, гордо аргументирајте со следните пет факти:

1.Џинот е одличен доколку држите диета

Не грижете се за вашата линија. Џинот е еден од најмалку калoричните алкохолни пијалоци со 97 калории во една чашка. Бобинките од смрека стапуваат во акција со зголем број на ензими кои ја разградуваат вашата храна и помагаат на варањето. Од друга страна тоа не се однесува и на популарниот џин-тоник па од таа причина водете сметка со кои сокови го мешате.

2.Џинот се бори против болестите на црниот дроб и бубрегот

Благодарејќи на бобинките од смреката, џинот помага при спречување на задржувањето на водата во телото, овозможувајќи пропуштање на што повеќе вода од било кој друг алкохол. Со други зборови, сите оние токсини и бактерии кои ги конзумирате кога пиете алкохол, на овој начин полесно ќе се исфрлат од вашиот организам.

3.Добар е за вашите коски

Ако имате болки во зглобовите и коските, бобинките од смреката одлично ќе ви помогнат како ефектен третман против хроничните болки и воспаленија како што е гастритисот. Тука влегува и популарниот рецепт, грозје отстоено во џин а посебно во стаклен сад и такво конзумирајте го секој ден по малку.

4.Повеќе антиоксиданси = помалку брчки

Иако не ви советуваме вашата омилена крема против брчки да ја земените со литар џин туку само напоменуваме дека бобинките од смрека се преполни со антиоксиданси што значи дека ја поттикнуваат регенерацијата на вашето тело и го подобруваат изгледот на кожата.

5.Ви го продолжува животот

Бобинките од смреката содржат флавоноиди кои се одлични за превенција на болестите на срцето и подобрување на циркулацијата на крвта во текот на стареењето. Сепак тоа не значи дека секоја доза дополнително ви го продолжува животот, туку прекумерното конзумирање може да даде и лош ефект.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!