Омилените Филмови На Фреди Меркјури

Слични

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата коса

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата...

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво?

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво? Нема ништо...

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите. Грешките што...

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата. Секоја...

5 дневни навики за спречување на сува кожа

5 дневни навики за спречување на сува кожа. Ја подобруваме...

Сподели

Гледањето филмови е дел од нашето секојдневие, и секој од нас има омилено достигнување. Љубител на седмата уметност беше и легендарниот пејач на групата „Квин“, Фреди Меркјури .

Ги издвоивме филмовите кои славниот музичар најмногу ги сакаше. Постојат класиците од 30-тите и 50-тите години на минатиот век, како и од достигнувања од научна фантастика.

Ајде да одиме по ред.

Филм „Shanghai Express“ (1932)

Фреди Меркјури беше голем обожавател на актерката Марлен Дитрих. Тој особено го сакаше нејзиниот филм „Shanghai Express“. Кога фотографот Мик Рок му покажа на Меркјури фотографија од Џорџ Хурел на која се гледа како Марлин Дитрих позира во гореспоменатата изведба од 1930-тите, членовите на групата „Квин“ ја копираа позата на славната актерка за насловната фотографија на албумот „Квин 2“ од 1974 година.

Филм „A Night at the Opera“ (1935)

Дека Меркјури исто така го сакаше овој филм, во кој глумат браќата Маркс, Гручо и Чико, сведочи и фактот дека членовите на групата „Квин“ го користеа името на оваа комедија за целите на нивниот албум. Кога Фреди, Брајан Меј, Роџер Тејлор и Џон Дикон беа во Соединетите Држави кон крајот на 1970-тите, имаа можност да се сретнат со Груч Маркс. Познатиот комичар ги пофали членовите на групата „Квин“ за името албум „A Night At The Opera“.

Маркс дури им ги покажа своите музички вештини, свирејќи една песна на гитара. Наводно, Фреди, Брајан, Роџер и Џон биле воодушевени.

Филм „The Women“ (1939)

Фреди бил голем обожавател на режисерот Џорџ Зукор, кој ги режирал „Philadelphia Story“, „Gaslight“, „A Star Is Born“ и многу други. Сепак, омилениот филм на Фреди од опусот на овој режисер беше „The Women“. Приказната за ова достигнување е за жена (ја игра Норма Ширер) која го губи сопругот со атрактивни цицки, играни од Џоан Крафорд.

Филм „Some Like It Hot“ (1959)

„Some Like It Hot“ со Џек Лемон, Тони Кертис и Мерилин Монро во главните улоги го освоија светот, како и Фреди Меркјури.

Како што еднаш изјави Питер Фристоун, кој беше личен асистент на Меркур, Фреди особено се восхитуваше на Мерилин Монро.

Филм „Imitation of Life“ (1959)

Во 1991 година, кога беше сериозно болен на крајот на својот живот, Фреди лежел завиткан на софа во швајцарскиот град Монтре, каде што беше базата на групата Квин, и ја гледал Лана Тарнер во филмот „Имитација на животот“. Станува збор за мелодрама на германскиот режисер Даглас Сирк, која зборува за амбициозна актерка (ја игра Лана Тарнер) и за нејзиното пријателство со сиромашна жена со темна кожа, која ја игра Хуанита Мур.

Филм „Cabaret“ (1972)

Фреди ја обожаваше оваа класика од седумдесеттите години, како и главната актерка од оваа реализација, Лиза Минели.

– Сакам работи од кабаре. Всушност, една од моите рани инспирации дојде од „Кабаре“. Јас апсолутно ја обожавам Лиза Минели, таа е тотално вау. Начинот на кој ги испорачува своите песни – чиста енергија – еднаш рече Фреди.

А, Лиза го обожаваше Фреди. Во 1992 година, таа пееше на концерт на стадионот Вембли во Лондон на концерт посветен на Фреди.

– Тој беше мој голем обожавател, што сè уште ме скокотка. Тој беше еден од најдобрите на сите времиња – еднаш рече актерката.

Филм „Flash Gordon“ (1980)

Филм „Highlander“ (1986)

Војна на вездите: Нова надеж (1977)

error: Content is protected !!