Ореви- Најдобра превенција од забрзано стареење и извор на витамин Е

Слични

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата коса

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата...

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво?

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво? Нема ништо...

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите. Грешките што...

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата. Секоја...

5 дневни навики за спречување на сува кожа

5 дневни навики за спречување на сува кожа. Ја подобруваме...

Сподели

Ореви- Најдобра превенција од забрзано стареење и извор на витамин Е.

Оревите се исклучително здрави бидејќи се богати со есенцијални масни киселини, витамини, особено витамин Е и други важни хранливи материи.

Една студија спроведена во САД врз повеќе од 34,000 жени во доцните 50-ти и раните 60-ти години покажа дека постои тесна врска помеѓу оревите и забавувањето на стареењето. Сите испитаници одговориле на прашања во врска со исхраната, физичкото здравје и меморијата. Дури 16 проценти од нив немале никакви здравствени проблеми, а се покажало дека јаделе во просек по две порции ореви на ден, што е повеќе од доволно за да се зачува здравјето и виталноста на мозокот.

Квалитетната исхрана се состои од сезонско и локално овошје и зеленчук, најдобро органско, домашно месо и јајца, ореви и житни култури …

Бидејќи животот на човекот е продолжен, важно е да се одржи виталноста што е можно подолго, односно здраво да старееме, а клучна точка за здраво стареење е исхраната. Квалитетната диета се состои од сезонско и локално овошје и зеленчук, по можност органско, домашно месо и јајца, ореви и житарки.

Важно е да бидете разновидни и да јадете умерено. Се препорачува да се јадат ореви секој ден, што не само што ќе го намали чувството на глад, туку и ќе го зачува здравјето на мозокот, срцето и крвните садови. Покрај исхраната, важна е и дневната рекреација.

error: Content is protected !!