ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Ореви- Најдобра превенција од забрзано стареење и извор на витамин Е

Ореви- Најдобра превенција од забрзано стареење и извор на витамин Е.

Оревите се исклучително здрави бидејќи се богати со есенцијални масни киселини, витамини, особено витамин Е и други важни хранливи материи.

Една студија спроведена во САД врз повеќе од 34,000 жени во доцните 50-ти и раните 60-ти години покажа дека постои тесна врска помеѓу оревите и забавувањето на стареењето. Сите испитаници одговориле на прашања во врска со исхраната, физичкото здравје и меморијата. Дури 16 проценти од нив немале никакви здравствени проблеми, а се покажало дека јаделе во просек по две порции ореви на ден, што е повеќе од доволно за да се зачува здравјето и виталноста на мозокот.

Квалитетната исхрана се состои од сезонско и локално овошје и зеленчук, најдобро органско, домашно месо и јајца, ореви и житни култури …

Бидејќи животот на човекот е продолжен, важно е да се одржи виталноста што е можно подолго, односно здраво да старееме, а клучна точка за здраво стареење е исхраната. Квалитетната диета се состои од сезонско и локално овошје и зеленчук, по можност органско, домашно месо и јајца, ореви и житарки.

Важно е да бидете разновидни и да јадете умерено. Се препорачува да се јадат ореви секој ден, што не само што ќе го намали чувството на глад, туку и ќе го зачува здравјето на мозокот, срцето и крвните садови. Покрај исхраната, важна е и дневната рекреација.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!