ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Од Оскар Вајлд До Фрида Кало: Ова се Најстрасните Љубовни Писма На Големите Уметници

Од уметници , музичари, писатели, писатели … сите оставија неизбришлив белег, а во својата креативност се водеа од страста и емоциите што останаа запишани во нивните дела, љубовните писма.

Во овие љубовни писма можете да почувствувате колку авторите ги сакале своите сродни души. Тие ја изразија љубовта за која сите сонуваме еден ден. Дури и стотици години подоцна, овие љубовни писма сè уште не оставаат рамнодушни. Значи, сите ние треба да земеме пример од тука и да му кажеме на нашиот партнер колку го сакаме.

Густав Флобер

“Ќе те покријам со љубов следниот пат кога ќе те видам, со галење и занос. Сакам да те исполнам со сите телесни радости да се онесвестите и умрете. Сакам да ме сметаш за посебен и да си признаеш на себе си дека никогаш не си сонувала за вакво патување … Кога ќе остариш, сакам да ги запомниш тие неколку часа, сакам да ти треперат сувите коски од радост кога ќе помислиш на нив “.

(Од Густав Флобер до Луиз Кол, 1846)

Gustav Flober

Оскар Вајлд

„Моето момче,

Вашиот сонет е прилично прекрасен и чудо е што усните направени од црвено-розови лисја не треба да бидат ништо помалку за лудилото на музиката и песната отколку за лудилото на бакнувањето. Твојата тенка позлатена душа оди меѓу страста и поезијата. Знам дека Хијацинт, кого Аполо толку лудо го сакаше, беше од грчко време. Зошто сте сами во Лондон и кога одите во Солсбери? Одете таму за да ги оладите рацете во сивиот самрак на готските работи и вратете се тука кога сакате. Прекрасно е место и недостасувате само вие, но прво одете во Солсбери.

Секогаш, со бесмртна љубов,

Твојот Оскар “

(Од Оскар Вајлд до лорд Алфред Даглас, 1893)

Франц Кафка

„Не, Милена, уште еднаш те молам да измислиш друга можност за мое пишување. Не смееш да одиш залудно во поштата, дури ни твојот мал поштар – кој е тој? – мора да го сториме тоа. Ако не можеш да најдеш друга можност, човек мора тоа да го  трпи, но барем обиди се да ја најдеш.

Те сонував синоќа. Што се случи во детали, едвај се сеќавам, знам само дека постојано се спојувавме. Јас бев ти, ти си јас. На крајот, некако се запаливме. Се сеќавам дека еден од нас го изгасна огнот со облеката, го зедов старото палто и го покрив со него.

Franc Kafka

Но, трансмутациите започнаа повторно и отидоа толку далеку што веќе не бевте таму, наместо тоа, јас горев, а исто така го гасев огнот со палтото. Не помогна и само го потврди мојот стар страв дека некои работи можеби нема да го изгаснат огнот.

Меѓутоа,  пристигна и противпожарната единица и вие некако се спасивте.

Но, вие бевте поразлични од порано, како да сте нацртани со креда во темница и паднавте, безживотно или можеби бесвесно од радоста на спасението, во моите раце.

Но, и тука влезе неизвесноста за трансформација, можеби паднав во нечии прегратки “.

(Од Франц Кафка до Милена Јесенска, 1921)

Milena Jesenska

Вирџинија Вулф

„Види Вита – фрли го својот човекот и ќе одиме во округот Хемптон, да вечераме заедно на реката и да прошетаме низ градината на месечината и да дојдеме дома доцна, да испиеме шише вино и да се напиеме, ќе ти ги кажам сите работи што ги имам во главата, милиони, безброј – Нема да се меша со денот, само со темнината на реката.

Размисли за тоа. Отфрли го твојот човек, велам, и дојди “.

(Од Волк Вирџинија до Вита Секил-Запад, 1927)

Лудвиг ван Бетовен

“Мојот ангел, сите мои, само неколку зборови денес, а исто така и со молив (твоето) – до утре моето сместување е дефинитивно подготвено. Колку одвратно губење време во такви работи – зошто оваа длабока тага, каде зборува потребата?”

Може ли нашата љубов да трае поинаку отколку преку жртвување, ако не бара сè? Можете ли да го промените тоа за да не бидете целосно мои, а јас не да бидам потполно ваш?

О Боже, погледни во прекрасната природа и подготви го својот ум неизбежно. Љубовта бара сè и е совршено во ред, така е и со мене и со тебе, само ти забораваш толку лесно, што морам да живеам за тебе и за мене – да бевме прилично уникатни, ќе го забележев ова болно чувство …

Betoven

… Веројатно ќе се сретнеме наскоро, дури и денес не можам да ги пренесам моите забелешки што ги дадов овие денови за мојот живот – ако нашите срца беа блиски, веројатно не требаше да давам такви забелешки.

Моите црева се полни, дозволете ми да ви кажам многу – има моменти кога сфаќам дека говорот воопшто не значи ништо. Радувајте се – останете моето вистинско и единствено богатство, целото мое, како што сум за вас. Остатокот што боговите мора да го испратат, тоа што мора да биде за нас и ќе биде.

Твојот верен,

Лудвиг “

(Лудвиг ван Бетовен кон неговата „Бесмртна Loveубов“, 1812)

Ернест Хемингвеј

„Омилена кисела краставица,

Така, сега излегувам на брод со Пакте и Дон Андрес и Грегорија и останувам надвор цел ден, а потоа влегувам и се осигурувам дека ќе има писма.

Ernest Kemingvej

И можеби ќе има. Ако ги нема, ќе бидам тажен. Но, знаете како да се справите со тоа, се разбира? Издржувате до следното утро. Претпоставувам дека би било подобро да се мисли дека до утре вечер нема да има ништо и тогаш вечерва нема да биде толку лошо.

Те молам пиши ми. Да беше работа што ќе требаше да ја завршиш, ќе ја стореше. Пеколно е многу тешко без тебе и го трпев достоинствено, но ми недостигаш за да можам да умрам. Ако нешто ти се случеше, јас ќе умрев како што животно ќе умреше во зоолошка градина ако нешто и се случеше на нејзиниот пар.

Ја сакам мојата сакана Марија многу и знам дека не сум само нетрпелива. Јас сум само очаен.

Ернест “

(Ернест Хемингвеј за Мери Велш, 16 април 1945 година)

Frida Kalo

Фрида Кало

„Диего, љубов моја,

Запомнете дека штом ја завршиме фреската, ќе бидеме заедно засекогаш, без расправии и ништо, само за да се сакаме.

Бидете љубезни и правете сè што ќе ви каже Ејми Лу.

Те обожавам повеќе од кога било.

Вашата девојка, Фрида

(Пишете ми)”

(Од Фрида Кало до реката Диего, 1940)

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!