Ослободете се од брчките преку природен пат

Слични

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата коса

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата...

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво?

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво? Нема ништо...

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите. Грешките што...

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата. Секоја...

5 дневни навики за спречување на сува кожа

5 дневни навики за спречување на сува кожа. Ја подобруваме...

Сподели

Ослободете се од брчките преку природен пат.

Брчките се голем проблем за жените, а најдобриот начин да се ослободите од нив е во вашата кујна.

Постојат неколку начини кои можат да ви помогнат да го подмладите лицето, без да купувате скапи производи.

Мешавина од белки

Одделете ги белките од жолчките и матете го кремот од белиот дел од јајцето. Нанесете пенлива крема на лицето, користејќи ги прстите. Чувајте ја смесата на лицето најмалку половина час, а доколку се чувствувате пријатно, можете да преспиете со маската. Наутро исплакнете ја кожата со ладна вода и ќе забележите дека е помека, понежна и затегната.

Состојките од кујната можете да ги користите како маска против брчки.

Маслиново масло

Маслиновото масло е една од најважните намирници во нашата исхрана. Варете шест до осум чаши вода и истурете во голема чинија. Со крпа на главата, „парете“ ја кожата 15 минути. Потоа, ставете неколку капки маслиново масло и нежно масирајте ја кожата на лицето, а особено внимание посветете на местата каде се формираат брчките (очи, чело, кожа околу усните).

Маслиновото масло ќе навлезе во подлабоките слоеви на кожата и со тоа ќе го намали формирањето на брчки.

Краставици

Краставиците се полни со силикон, претходник на колаген, па затоа е одличен сојузник во борбата против брчките. Изрендајте една голема свежа краставица и процедете ја. Потопете ја памучната волна во сок од краставица и нанесете ја на лицето. Оставете да делува половина час, а потоа добро исплакнете ја кожата со вода. Повторувајте ја постапката секој ден, и за неколку дена, првите резултати ќе бидат видливи.

error: Content is protected !!