ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Ослободете се од првутот со овие намирници!

Ослободете се од првутот со овие намирници!

Првутот обично се јавува како резултат на сува кожа или состојба на кожата наречена себореичен дерматитис.

Првутот може да биде предизвикан и од егзема, псоријаза или габични заболувања.

Шампоните против првут може да бидат многу ефикасни, но понекогаш и штетни. Затоа е подобро да користите природни начини кои многу брзо ќе го отстранат првутот.

Кокосово масло

Пред да ја измиете косата, ставете 3-5 лажички кокосово масло и добро втријте го во прамените на косата. Кога ќе го нанесете, оставете го еден час, а потоа измијте ја косата со обичен шампон.

Маслиново масло

Измешајте две лажици маслиново и една лажица бадемово масло. Внимателно нанесете на главата и добро втријте во конците. Оставете да делува 15 минути, а потоа измијте ја косата. Смесата можете да ја подготвите и од маслиново масло и рузмарин. Во една лажица маслиново масло ставете 10 капки масло од рузмарин. Внимателно нанесете ја на косата и добро измасирајте ги прамените и косата. Нанесете го овој крем пред спиење и оставете преку ноќ, наутро измијте ја косата.

Јаболков оцет

Измешајте 60 ml вода со 60 ml јаболков оцет, смесата ставете ја во шише со распрскувач. Потоа испрскајте ја косата, завиткајте во крпа и оставете 15 минути до 1 час. Потоа измијте ја косата со благ бебешки шампон. Овој третман можете да го користите не повеќе од два пати неделно.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!