ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Оставете ги бадемите да ја отстојат во вода пред да ги консумирате: Причината ќе ве воодушеви

Оставете ги бадемите да ја отстојат во вода пред да ги консумирате: Причината ќе ве воодушеви.

Бадемите се едни од најздравите јаткасти плодови, а потопувањето во вода ја зголемува нивната хранлива вредност.

Се препорачува да се јадат по неколку бадеми дневно секој ден бидејќи се исклучително здрави. Сепак, вистинските придобивки од бадемите ќе ги почувствувате само кога ќе ги оставите потопени во вода.

Потопувањето на бадеми во вода ја намалува количината на танини и киселини што се наоѓаат во лушпата на овој плод.

Од влажни бадеми, телото уште подобро ќе ги „апсорбира“ сите нивни хранливи материи, витамини и минерали и ќе ја стимулира активноста на ензимите во организмот, што го подобрува варењето на храната. Дополнителен плус на натопените бадеми е тоа што тие се дури и повкусни од сувите и можат полесно да се користат во бројни рецепти.

Натопените бадеми имаат повеќе витамини од групата Б и ензими слични на липаза отколку сувите бадеми. Бланшираните бадеми се исто така добар извор на калиум, влакна, протеини и здрави масти, додека од друга страна имаат мала количина на заситени масти.

Како правилно да ги потопите бадемите?

Најдобро би било ако бадемите поминаа 24 часа во вода. Ставете околу 250 грама бадеми во сад или тенџере и прелијте ги со топла вода. По 12 часа исцедете ја водата и додадете две лажички сол во бадемите. Потоа пополнете го садот или тенџерето со топла вода и оставете ги бадемите во него уште 12 часа.

Ако не се оддели самостојно, натопените бадеми лесно ќе се олупат.

Можете да користите влажни бадеми една недела, при што тие нема да изгубат ништо од својата хранлива вредност.

Поради поголемата количина на витамин Е, растителни влакна и фолна киселина, бадемите што биле во вода имаат корисен ефект врз варењето, помагаат при дијабетес и хронични заболувања како што се срцеви проблеми и ревматоиден артритис.

Покрај тоа, овие бадеми помагаат во решавање на проблеми со кожата.

Влажните бадеми се исто така одличен сојузник за слабеење, бидејќи нивната богата количина на растителни влакна го намалува чувството на глад, што го намалува внесувањето калории и го поттикнува слабеењето.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!