ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Освежете ја кожата после морето: Природен пилинг со морска сол

Освежете ја кожата после морето: Природен пилинг со морска сол.

За козметички цели, морската сол главно се користи како дел од мешавина за пилинг што ефикасно ги отстранува нечистотиите и мртвите клетки на кожата.

Морската сол има благ антисептички и антибактериски ефект, а во комбинација со некои етерични масла и билки, ќе ја направи кожата сјајна и подмладена. Експертите советуваат пилингот да се нанесува еднаш неделно за време на туширање, доколку имате сува кожа, а ако кожата е мрсна – двапати неделно.

Маска за кожа од морска сол и алое вера

Измешајте една лажица морска сол и гел од алое вера со 5 капки есенцијално масло од лаванда и направете фина смеса, која потоа ќе ја втриете во кожата со кружни движења, но не премногу силно. Обрнете посебно внимание на колената, лактите и стапалата, бидејќи кожата на тие делови е најсушна. После тоа, истуширајте се со млака вода, добро избришете го телото и нанесете го кремот што обично го користите.

Алое вера хидрира, алгите ја чистат кожата.

Пилинг од морска сол

Алое вера ќе ја хидрира кожата, а лавандата е природен антисептик и ќе ја забрза циркулацијата. Пилингот може да се направи и на следниот начин: измешајте еднакви количини сол и масло од јојоба во стаклен сад, изрендајте кора од лимон, додадете неколку капки етерично масло по ваш избор сите состојки. Користете го на ист начин како и порано.

Пилинг за лице

Третирајте го лицето со малку помек пилинг, направен од три лажички морска сол (пофина) и 100 мл маслиново масло. Пилинг се прави еднаш неделно и наскоро ќе забележите дека кожата повторно стана мазна и има поздрав изглед. Нема да видите со голо око дека се храни со потребните минерали истовремено, но затоа другите ќе забележат дека изгледате посвежо. И тоа е токму заслугата на минералот.

Пилинг за раце од морска сол

За нега на раце, пробајте пилинг направен од чаша морска сол и половина чаша бебешко масло (можете да додадете и неколку капки есенцијално масло што најмногу ви се допаѓа, но не е потребно). Масирајте ја кожата навечер, пред спиење, потоа исплакнете ја со млака вода и уживајте во мазноста на рацете.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!