ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Откриен е нов услов за среќна врска: Покрај почитта, љубовта и посветеноста, ова е исто така важно

Откриен е нов услов за среќна врска: Покрај почитта, љубовта и посветеноста, ова е исто така важно.

Ново истражување покажа дека постои уште еден важен фактор што ја прави врската среќна и долготрајна.

Добро познато е мислењето дека сите среќни парови и успешните емотивни врски имаат некои заеднички карактеристики што ги врзуваат заедно.

Предуслови за долгорочна среќа во љубовта досега беа, пред сè, меѓусебно почитување, доверба и посветеност на партнерите.

Постои уште еден важен фактор за среќна врска, а тоа е големото чувство за лична моќ.

Податоците се дадени по интервјуа со 181 двојка, кои во просек поминале осум години заедно и живееле заедно најмалку еден месец.

Испитаниците на возраст од 18 до 71 година одговориле на прашања за различни аспекти на врската, како што е посветеноста, а истражувачите исто така ја пресметале врската на моќта помеѓу партнерите . Еден од авторите на студијата, објасни дека во овој случај, „моќ“ значи влијание врз други луѓе и успешно спротивставување на обидите на другите да влијаат на нивната среќа.

Според оваа студија, најважниот фактор на задоволство во врската, кога станува збор за моќта, не е меѓусебниот однос на силата на партнерот, туку личното ниво на моќ што секоја личност верува дека ја има за себе.

– За да се одржи среќна врска, двајцата партнери мора да имаат можност да донесуваат одлуки за заеднички живот, затоа што во спротивно нема да бидат задоволни . Субјективното чувство на моќ и способност да дејствуваат слободно имаат особено позитивно за квалитетот на врската.

Поранешните студии покажаа дека моќта во минатото ретко била балансирана во односите, а мажите често имале поголемо влијание врз одлуките отколку жените.

Како што општеството се оддалечи од традиционалните родови улоги, динамиката на моќта се промени.

„ Романтичните врски станале порамноправни, особено во западните општества“.

Истражувачите откриле дека мажите сепак имаат поголема позициона моќ во традиционална смисла – тие заработуваат повеќе,  пообразовани се и имаат поголема потреба за донесување одлуки.

Жените сè уште имаат помала моќ од мажите во овој поглед и сè уште постои родова разлика во платите, така што се покажа дека мажите сè уште работат на подобро платени работи. Сепак, истражувачите велат дека овие фактори не се клучни за квалитетот на врската.

– Се чини дека многу жени се позадоволни од врската во која партнерот се чувствува како „главата“ во врската.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!