ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

ОТКРИЕНА ТАЈНАТА НА КРАЛОТ АЛЕКСАНДАР КАРАЃОРЃЕВИЌ

Првиот југословенски крал Александар Караѓорѓевиќ бил тетовиран . Тој носел тетоважа на крунски орел преку сите гради . Многу малку луѓе знаеле за овој детал, а тоа на јавноста и стана познато само неколку децении по смртта на српскиот крал.

Изгледот на орелот на градите на кралот беше сличен на германските хералдички мотиви од пруските благородни грбови. На тетоважата е претставен едноглав орел со широко распространети крилја , со меч во едната канџа, а со шара во другата. Над орелот се наоѓала круна налик на онаа на Светото Римско Царство.

tetovaza na kralot

Исто како што не беше познато дека постои тетоважа, така со сигурност не се знае која е нејзината симболика, ниту мотивот на кралот да направи тетоважа низ неговите гради.

Сепак, тоа не беше реткост меѓу владетелите од тоа време. Тетоважа имал и царот Николај Романов. Изборот на симболи е невообичаен, особено ако имаме предвид дека токму српскиот крал ја водеше победничката војна што го означи крајот на Германската империја, чиј симбол беше ова. Затоа, историчарите се согласуваат, тетоважата е создадена или пред Првата светска војна, во помладите денови на кралот, или после тоа, но како дел од неговата венчавка со кралицата Марија, романска принцеза од домот Хоенцолерн-Сигмаринген.

kralj-tetovaza

Орелот е антички симбол на моќ: тој ги отсликува и Зевс и Јупитер, а во христијанството е симбол на Јован Богослов.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!