Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата коса

Слични

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво?

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво? Нема ништо...

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите. Грешките што...

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата. Секоја...

5 дневни навики за спречување на сува кожа

5 дневни навики за спречување на сува кожа. Ја подобруваме...

Ослободете се од првутот со овие намирници!

Ослободете се од првутот со овие намирници! Првутот обично се...

Сподели

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата коса.

Познато е дека природните масла можат да го поттикнат растот на косата, да влијаат на скалпот и на тој начин да направат нашата коса да изгледа здраво и сјајно.

Сепак, кое масло е најдобро за вашата коса и како делува? Ви откриваме подолу!

Маслиново масло

Маслиновото масло не само што е важен дел од здравата исхрана, туку е и многу ефикасен лек за нега и зајакнување на косата. Содржи природни антиоксиданси и омега-3 масни киселини кои ја зајакнуваат структурата на косата и ја штитат од слободните радикали и УВ оштетувањето. Покрај тоа, маслиновото масло е погодно и за масажа на скалпот. Користете го маслото 1-2 пати неделно и по неколку употреби сигурно ќе го видите резултатот.

Кокосово масло

Кокосовото масло не само што има магичен тропски мирис, туку и силен ревитализирачки ефект. Благодарение на високата содржина на витамин Е, кокосовото масло ја храни косата одвнатре кон надвор, правејќи ја мазна и сјајна. Исто така, маслото е богато со лауринска и капринска киселина – природни антисептици и антиоксиданси. Тие го штитат скалпот и ја зајакнуваат природната бариера.

Масло од арган

Аргановото масло со право се нарекува „течно злато“. Тоа е едно од најскапите и најефикасните масла. Аргановото масло (познато и како мароканско масло) е богато со витамин Е, омега-3 масни киселини и антиоксиданси кои буквално можат да ја оживеат дури и сува и оштетена коса. Дополнително, за разлика од другите масла, маслото од арган практично не е масно, што овозможува секојдневно користење и не создава дополнителни потешкотии при плакнење.

Масло од авокадо

Маслото од авокадо, како и самото овошје, содржи протеини, здрави масти, есенцијални амино киселини и витамини (А, Д, Е и Б6), кои ги пополнуваат празнините на косата предизвикани од различни механички оштетувања и ги затвораат фоликулите на косата, спречувајќи заплеткување на косата. Маслото од авокадо е прилично интензивно и густо, така што може малку да ја оптоварува косата, лишувајќи ја од волуменот.

Рицинусово масло

Рицинусовото масло е идеално за стимулирање на растот на нова коса. Богат е со витамин Е, минерали и протеини. Маслото содржи и анто рицинусово масло (слично на маслиновото) и користете го како маска 2-3 пати неделно.иоксиданси кои одржуваат нормално ниво на кератин во косата, правејќи ја силна и мазна. Покрај тоа, помага во контрола на процесот на опаѓање на косата, а благодарение на антигабичните својства е одличен против првут. Во продавниците изберете ладно цеден

error: Content is protected !!