ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

ОТКРИВАМЕ Како ќе изгледаат „Ковид пасошите“: Ќе има три услови за слободно движење, и ОВИЕ ВАКЦИНИ ќе важат

Таканаречените „ковид пасоши“ ќе се воведат така што граѓаните на ЕУ можат слободно и безбедно да патуваат во рамките на блокот и ќе содржат три работи – доказ за примената вакцина за коронавирус, негативен тест за корона или присуство на антитела кај оние кои имале Ковид. Ова беше денес презентирно од Европска комисија.

Претседателот на ЕК Урсула фон дер Лајен на прес-конференција по состанокот на комесарите потврди дека дигиталните патнички сертификати ќе бидат подготвени до летото.

Ова е инструмент за движење на граѓаните во рамките на ЕУ. Со текот на времето, сакаме да го прошириме овој инструмент во трети земји чии граѓани сакаат да дојдат во Шенген. Веројатно сè ќе биде готово до јуни – беше речено на конференцијата.

ЕК вели дека нивниот предлог за сертификат опфаќа сертификати за вакцинација со вакцини кои се одобрени за користење низ цела ЕУ, но дека земјите-членки можат да одлучат да прифатат други вакцини како услов за слободно патување на нивната територија.

Сертификатите ќе бидат достапни за сите граѓани на ЕУ, признати во сите земји на ЕУ, ќе бидат бесплатни и ќе се издаваат во дигитален или хартиен формат.

– Нашата намера е да ги искористиме овие сертификати за да им помогнеме на земјите-членки да го вратат слободното движење на безбеден, одговорен и кредибилен начин – рече фон дер Лајен.

Како ќе изгледаат „пасошите“.
Според планот на ЕК, кој во кој „Политико“ имаше увид пред објавувањето и кој беше потврден денес, клучните одлуки сепак ќе бидат за земјите-членки.

Како што е наведено во нацртот, секоја земја што им дозволува на вакцинираните граѓани да ги заобиколат ограничувањата за патување, како што се тестови и карантин, мора да ги прифати „ковид пасошите“ на другите членови „под истите услови“.

Сепак, се додава, таа обврска се однесува само на вакцините одобрени од ЕУ, што значи дека руската вакцина Спутник V и кинескиот Синофарм нема да бидат опфатени, и покрај фактот што тие ги користат некои членки, како што е Унгарија. Сепак, нацртот нагласува дека земјите од ЕУ можат да одлучат да прифатат руски и кинески вакцини по сопствено убедување.

– Ова не треба да ги спречува земјите-членки да прифаќаат потврди за вакцинација издадени за други вакцини – гласи текстот.

Плановите за воведување „ковид пасоши“ исто така предизвикаа загриженост дека невакцинираните патници ќе се соочат со дискриминација. За да се избегне тоа, во дигиталните сертификати, покрај вакцинацијата, ќе биде снимен и негативен тест за корона стар најмалку 20 дена, што сугерира дека патникот има антитела или свеж негативен текст како доказ дека тој во моментов не е заразен.

Во нацртот, исто така, се наведува дека сертификатот „не може да биде предуслов за остварување на правото на слободно движење“ и не може да биде „предуслов за користење прекугранични услуги за превоз на патници, како што се авиокомпании, возови, автобуси или траекти“.

Предлогот на Комисијата вклучува планови за „валидација на интероперативен тест“ за да се подобри прифаќањето на резултатите од тестовите во другите земји на ЕУ, иако „колку долго негативниот тест треба да се смета за валиден“ треба да се утврди во земјите на дестинација.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!