Отстранете ги дамките од трева на наједноставен начин, потребна ви е само една состојка

Слични

6 совети како да станете утрински тип (дури и во зима)

6 совети како да станете утрински тип (дури и...

Три вештини кои треба да ги совладате пред Нова година

Три вештини кои треба да ги совладате пред Нова...

Како да се заштитите од навредите на другите луѓе?

Како да се заштитите од навредите на другите луѓе? Како...

5 причини за емоционални испади

5 причини за емоционални испади. Повеќето луѓе, вклучувајќи ја и...

Сподели

Отстранете ги дамките од трева на наједноставен начин, потребна ви е само една состојка.

Дамките од трева може да биде тешко да се мијат.

Со убаво време, се повеќе и повеќе време поминуваме во природа. Сигурно ви се случило да се вратите дома со дамки од трева за време на излет или прошетка во паркот. Правилото е дека тие се тешки за отстранување, но ако постапите на вистински начин, ќе го решите проблемот брзо и лесно.

Прво, важно е да се третираат дамките од трева што е можно поскоро. Значи, веднаш штом ќе се вратите дома, облечете ја облеката точно во водата.

Потопете ја облеката во слив со ладна вода, важно е да е ладно бидејќи топла вода го отежнува решавањето на проблемот.

Откако извалканата облека ќе остане во вода некое време, посегнете по алкохолен оцет. Со помош на четка за заби, нанесете мешавина од алкохолен оцет и вода на дамката. Оставете го да делува околу 15 минути и измијте ja облеката во машината како и обично.

error: Content is protected !!