ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Отворен е најдолгиот пешачки мост во светот и изгледа неверојатно

Отворен е најдолгиот пешачки мост во светот и изгледа неверојатно.

Најдолгиот висечки пешачки мост на светот е отворен во близина на градот Арука, на северот на Португалија.

Мостот се наоѓа на 175 метри над земјата, и е изграден од челични кабли и метални решетки и поставен помеѓу два огромни бетонски столба.

Долг е 516 метри и се наоѓа над кањонот на реката Паива во рамките на националниот парк кој е под заштита на УНЕСКО.

Според Ројтерс, тој е широк 1,2 метри.

Хуго Савиер, кој беше првиот кој доби можност да го помине мостот, призна дека бил малку исплашен, но дека сепак имал уникатно искуство.

– Беше извонредно, наплив на адреналин – посочи тој.

Мостот е отворен само за локалното население од четврток, додека други можат да резервираат посета од понеделник.

Властите и жителите на Аруча, град на околу 60 километри од Порто, се надеваат дека оваа уникатна атракција, чија изградба чинеше околу 2,3 милиони евра и траеше околу две години, ќе помогне во заживување на регионот, особено по разорната пандемија на коронарниот вирус.

Инаку, овој мост се вика „Арока 516“, и го сруши рекордот на најдолг висечки мост за пешаци што од 2017 година го држи висечкиот мост „Чарлс Куонен“ во кантонот Вале на швајцарските Алпи.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!