ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Како да го отворите патот до здравјето, среќата и богатството во вашиот дом!?

Како да го отворите патот до здравјето, среќата и богатството во вашата куќа!?

Како да направите добар Фенг Шуи во вашиот дом за богатство и здравје – прво направете 1 едноставна работа!

Фенг Шуи е многу повеќе од украсување на дом со смирувачки бои.

Тоа е комплексен систем на теории што се користат за промовирање на добра енергија во вселената. Она што сигурно го знаете е дека добар проток на енергија води кон среќен и хармоничен дом. За да разберете како работи Фенг Шуи, важно е да ги разберете неговите основи. Оваа вековна практика може лесно да го отвори патот за среќен и здрав начин на живот.

За да создадете добар Фенг Шуи, треба да ги разберете основите на концептот Фенг Шуи. Постојат неколку примарни елементи и теории кои можат да ви помогнат.

Меѓу најважните е теоријата за петте елементи, концептот на јин и јанг, како и теоријата за примена на царството Чи и Багуа.

За да ги дефинирате областите Багуа во вашиот дом, ќе ви треба компас за да ги одредите страните на светот и со тоа да го ограничите просторот. Ако започнете со основните алатки Фенг Шуи и ги користите за изградба на силни тела, постепено може да преминете на други алатки и нивоа.

1. ОД КАДЕ ДА ПОЧНЕТЕ?

Кога започнувате, Фенг Шуи може да биде малку збунувачки. Ве чека многу работа на патот кон воведување хармонија во вашиот дом. За да не бидете презаситени и збунети, одете чекор по чекор. За почетниците, ослободете се од нередот. Ова е главниот клуч за да се овозможи добар проток на енергија и без него не може да се продолжи понатаму. После тоа, можете да ја примените теоријата за форми и бои, да го прилагодите осветлувањето и квалитетот на воздухот.

2. ЗНАЧЕЊЕ НА БОИ

Боите се најлесниот начин да внесете позитивна енергија во просторот. Дури и многу мала количина на боја може да направи разлика во просторот. За да ги примените боите, треба да разберете која боја се однесува на кој од 5-те елементи и како ја изразува светлината. Секогаш треба да изберете бои според вашиот карактер. Бои може да се користат на ѕидот, во форма на фотографии, wallидна уметност и скулптури. Можете исто така да ја разгледате бојата на влезната врата.

3. ФЕНГ ШУИ ЛЕКОВИ И СИМБОЛИ

Оддалечувајќи се од боите, пред вас е цел спектар на други симболи и лекови на Фенг Шуи. Ова се објекти кои се поставени на вистинското место и можат да влијаат на позитивните енергии на проток во вселената. На пример, еден од овие објекти е огледало како многу моќна алатка во Фенг Шуи. Покрај него има фонтани, кристали и растенија.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!