ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Ова е најдобриот борец за губење на килограми и зајакнување на вашиот имунитет!

Плодови богати со калциум и магнезиум ја регулираат контракцијата на срцевиот мускул и на тој начин ја намалуваат можноста од појавата на инфаркт и други заболувања предизвикани со неправилна работа на срцето.

Лешникот претставува еден од најздравите продукти кои ни се достапни, истовремено лесно вклоплива со други прехрамбени продукти и еден од главните состојки во поголем број на јадења и од голем број бенефити за здравјето.

Во народната медицина од кората на лешникот се прави чај од кој се прават облози за отворени рани кои се настанати од проширените вени на нозете. Чајот е добар и како лековите средство против пролив а се користи и за лечење на хемороди.

Лешникот е богат со незаситени масти кои се корисни за кардиоваскуларниот систем. Големата количина на олеинска киселина во овие масти го намалува лошиот холестерол. Редовно внесување на лешник ја регулира работата на срцето и на целокупниот кардиоваскуларен систем и на тој начин ја намалува можноста од инфаркт.

Количество од сто грама на лешник може да задоволи 86 проценти од препорачаното дневно количество на витаминот Е. Витаминот Е штити од бројни кожни заболувања. Од причина што доаѓа летото ни се закануваат штетни ефекти од ултравиолетовото зрачење, опасност од појава на кожни болести и предвремено стареење, а за сето тоа како превенција ќе ни помогнат хранливите својства на лешникот.

Маснотијата од јаткастите плодови не дебелее како што се коментира во јавноста. Голем број нутриционисти се сложуваат дека умерената количина лешник на дневно ниво или пак 150 грама на неделно ниво е сосема доволно да се конзумира и истото ќе има позитивни ефекти на нашето здравје.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!