Ова е најдобриот рецепт за домашна нутела која е повкусна од куповната

Слични

Најубавото слатко од вишни, по рецептот на баба!

Најубавото слатко од вишни, по рецептот на баба! Конечно дојде...

Кесадиљи: Брз и сочен оброк што ќе го обожавате!

Кесадиљи: Брз и сочен оброк што ќе го обожавате! Полнета...

Храна и Рецепти – најдобрите кулинарски вештини на нашите домаќинки

Храна и Рецепти - најдобрите кулинарски вештини на нашите...

Милка тарт: Чоколадно задоволство кое се припремува за час!

Милка тарт: Чоколадно задоволство кое се припремува за час! Комбинација...

Здрав чоколаден колач со банана кој мора да го пробате

Здрав чоколаден колач со банана кој мора да го...

Сподели

Ова е најдобриот рецепт за домашна нутела која е повкусна од куповната.

Покрај тоа што е поздрава, домашната нутела е поекономична отколку индустриска.

Нутелата е еден од омилените кремови на сите генерации, а со овој рецепт нема да ја забележите разликата помеѓу купената и домашната нутела.

Состојки:

  • 300 грама сурови лешници
  • 100 грама шеќер во прав
  • 200 мл кокосово масло
  • 100 грама чоколада за готвење
  • прст на сол
  • 2 лажички екстракт од ванила
  • 200 грама млеко во прав

Подготовка:

Истурете ги лешниците во блендерот и мешајте додека не станат кремасти. Додадете ги другите состојки (шеќер и млеко во прав, сол, кокосово масло, екстракт од ванила) и мешајте додека не ја добиете посакуваната текстура.

Растопете го чоколадото за готвење на вообичаен начин (бари на пареа или со малку путер), а потоа додадете во блендерот и мешајте уште неколку минути додека не добиете крем.

Уживајте!

error: Content is protected !!