ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Oва е најотровното овошје и зеленчук : Толку многу се прскаат со пестициди што се сериозно штетни за здравјето!

Oва е најотровното овошје и зеленчук : Толку многу се прскаат со пестициди што се сериозно штетни за здравјето!

Шведските научници докажаа дека инсектите, фунгицидите и регулаторите за раст на растенијата можат да се акумулираат во телата на децата и возрасните.

Избегнувањето на внесување на овошје и зеленчук кои најмногу се третираат со пестициди е чекор кон поздрав живот. Купувањето органска храна е разнишан терен затоа што денес немаме пристап до производи што се 100 проценти органски.

Меѓутоа, ако не внесеме храна што е загадена со пестициди само две недели, нивото на овие токсини во нашето тело паѓа на нула.

Еве зошто е важно да се избегнува храна богата со пестициди:

Здравје на мозокот

Документите од 2008 година наведуваат дека многу пестициди се сметаат за невротоксини кои можат да влијаат на мозокот на цицачите и луѓето. Истражувањата покажаа дека постои силна врска помеѓу изложеноста на пестициди и Паркинсонова болест – хронично и прогресивно нарушување на движењето.

Ризик од рак

Во 2015 година, Меѓународната агенција за истражување на рак ја информираше јавноста дека глифосат – најчесто користениот пестицид во светот, веројатно може да предизвика рак.

Извештајот од 2011 година открива дека глифосатот е помеѓу 60% и 100% од причините за загадувањето на воздухот. Во Европа, над 40% од подземните води се позитивни на глифосат, а Германците го пронајдоа овој пестицид во човечката урина. Глифосат се наоѓа и во човечката крв, па дури и во мајчиното млеко.

Здравје на децата

Децата се подложни на токсини отколку возрасните. Американската академија за педијатрија предупреди дека изложеноста на пестициди на рана возраст е поврзана со карцином кај деца, намалена когнитивна функција и проблеми во однесувањето. Истражувањата покажаа дека децата од предучилишна возраст изложени на пестициди имаат помала издржливост, послаба координација на очите и послаба краткотрајна меморија отколку децата кои не биле изложени на исто ниво на токсини.

За да се намали ризикот од овие болести, се препорачува да се избегнува купување на овие овошја и зеленчуци, освен ако не се органски или произведени во вашата градина (бидејќи знаете колку го прскате овошјето и како го прскате):

1. Јагоди
2. Јаболка
3. Нектарини
4. Праски
5. Целер
6. Грозје
7. Цреши
8. Спанаќ
9. Домат
10. Чери домати
11. Краставица
12. Паприка бабура

Тестирањето на индивидуални јагоди покажало дека биле попрскани со дури 17 различни видови пестициди, додека грозјето и пиперките биле попрскани со 15 видови пестициди.

Ако не сте во можност да јадете органска храна или самите да ја одгледувате, ви препорачуваме 4 начини на кои можете да ги миете овошјето и зеленчукот од пестициди:

Измијте со ладна вода

Истражувањата покажаа дека 70 до 80% од пестицидите можат да се мијат од овошје и зеленчук само со ладна вода. Важно е добро да ги триете овошјето и зеленчукот со рацете под млаз вода. Исто така, мора да обрнете внимание на пукнатините и добро да ги измиете (на пример, јаболко околу дршката) затоа што таму обично се чуваат пестициди.

За да се ослободите од пестицидите во овошјето и зеленчукот, измијте го овошјето и зеленчукот под млаз вода најмалку 30 секунди.

Раствор на сол

Растворете 2 лажици сол во 4 чаши топла вода. Потопете овошје или зеленчук во овој раствор и оставете го да стои 30 до 60 минути. После тоа, измијте овошје и зеленчук под млаз ладна вода. Ова решение може да ги оштети јагодите, па затоа не се препорачува да ги миете во него.

Раствор на оцет и вода

Истурете 2: 1 вода и оцет во сад. Потопете овошје и зеленчук во овој раствор и оставете го да стои половина час до еден час. Потоа измијте овошје и зеленчук под млаз ладна вода. Освен што ќе го измиете со пестициди, овошјето и зеленчукот ќе траат подолго по ова миење.

Домашен спреј

Истурете 1 чаша вода, 2 лажици оцет, 1 лажица сок од лимон во спрејот. Посипете овошје и зеленчук, почекајте 30 секунди, а потоа измијте го под млаз ладна вода. Ова функционира ако брзате и едвај чекате да се дезинфицира овошјето во раствор на оцет или сол.

Истражувањата покажаа дека еден од подобрите начини да се отстранат пестицидите од овошјето и зеленчукот е да се излупи (ако е можно). Салати, пиперки и јаболка, мора да ги отсечете тие делови околу стебленцата бидејќи има најмногу пестициди и бактерии.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!