ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Ова е најскапиот сладолед во светот: Од цената и состојките ќе ви се слоша! (ФОТО / ВИДЕО)

Ова е најскапиот сладолед во светот: Од цената и состојките ќе ви се слоша! (ФОТО / ВИДЕО).

Тоа е најекстравагантното, најлуксузното нешто што можете да го купите во Њујорк – изјави сопственикот на „Серендипити“, Стефан Брус.

Десертот, кој мора да се нарача најмалку 48 часа однапред, е во комплет со три топки сладолед од ванила Тахити, покриен со 23-каратни златни лисја, како и бадеми, кавијар и златни орхидеи што се прават осум часа, захаросано овошје од Париз.

najubav-sladoled

Состојките доаѓаат од целиот свет, така што чоколадото доаѓа од Тоскана, грав ванила од Мадагаскар и захаросано овошје од Париз.

Јадењето се служи во кристално стакло Бакарат од 350 американски долари (обложено со неколку 23-каратни златни лисја), со 18-каратна златна лажица.

Сладоледот содржи само најквалитетни состојки, вклучувајќи скапо чоколадо од Тоскана и зрна ванила увезени од Мадагаскар.

Конусот содржи сладолед прелиен со карамелизирани пекани, тартуфи од бело чоколадо, макарони од малина, пипети исполнети со овошје и дијаманти за јадење. Постојат и златни лисја.

najspakiot -sladoled

Во 2004 година, Златниот опуланс Сундаи на Серендипити заработи место во Гинисовата книга на рекорди како најскапо уживање во светот, бидејќи се продаде за неверојатни 1.000 долари. Но, неколку години подоцна, Серендипити се надмина себеси и постави нов рекорд во 2007 година со „Замрзнатото високо чоколадо“, хибрид од пијалоци и сладолед кој содржеше 28 видови какао и пет грама јадење злато од 23 карати.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!