Ова е најскапиот сладолед во светот: Од цената и состојките ќе ви се слоша! (ФОТО / ВИДЕО)

Слични

Планинскиот велосипедизам ја става Македонија на светската мапа на организатори на UCI трки

Планинскиот велосипедизам станува се позастапен спорт во нашата држава...

Кога ќе се родиш на ист ден со големиот Моцарт!

Да, насловот кажува сè, за оние што веруваат во...

Сподели

Ова е најскапиот сладолед во светот: Од цената и состојките ќе ви се слоша! (ФОТО / ВИДЕО).

Тоа е најекстравагантното, најлуксузното нешто што можете да го купите во Њујорк – изјави сопственикот на „Серендипити“, Стефан Брус.

Десертот, кој мора да се нарача најмалку 48 часа однапред, е во комплет со три топки сладолед од ванила Тахити, покриен со 23-каратни златни лисја, како и бадеми, кавијар и златни орхидеи што се прават осум часа, захаросано овошје од Париз.

najubav-sladoled

Состојките доаѓаат од целиот свет, така што чоколадото доаѓа од Тоскана, грав ванила од Мадагаскар и захаросано овошје од Париз.

Јадењето се служи во кристално стакло Бакарат од 350 американски долари (обложено со неколку 23-каратни златни лисја), со 18-каратна златна лажица.

Сладоледот содржи само најквалитетни состојки, вклучувајќи скапо чоколадо од Тоскана и зрна ванила увезени од Мадагаскар.

Конусот содржи сладолед прелиен со карамелизирани пекани, тартуфи од бело чоколадо, макарони од малина, пипети исполнети со овошје и дијаманти за јадење. Постојат и златни лисја.

najspakiot -sladoled

Во 2004 година, Златниот опуланс Сундаи на Серендипити заработи место во Гинисовата книга на рекорди како најскапо уживање во светот, бидејќи се продаде за неверојатни 1.000 долари. Но, неколку години подоцна, Серендипити се надмина себеси и постави нов рекорд во 2007 година со „Замрзнатото високо чоколадо“, хибрид од пијалоци и сладолед кој содржеше 28 видови какао и пет грама јадење злато од 23 карати.

error: Content is protected !!