ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Оваа е најопасната форма на манипулација!

Оваа е најопасната форма на манипулација!

Како да препознаете ментална манипулација?

Менталната манипулација е најподмолен вид на психолошко насилство – толку подмолно и суптилно што често немаме идеја што ни прави некој. Го забележуваме само крајниот резултат – сомнеж во себе, недостаток на самодоверба.

За жал, кога ќе почнеме да го забележуваме ова, тоа значи дека штетата на нашата психа е веќе нанесена и сè што можеме да сториме во оваа фаза е да се обидеме некако да ги намалиме негативните последици.

Животот честопати не е фер, а понекогаш дури и на најдобрите луѓе може да им се случат лоши работи, а една од најлошите е најопасната техника на манипулација – онаа во која некое лице нè наведува да започнеме да ја доведуваме во прашање нашата сопствена причина. Сепак, можно е да се препознае оваа техника на време и да се започне со одбраната, се разбира, ако знаеме како да го направиме тоа.

Како да го посеете семето на сомнеж?

Оваа техника се нарекува Gaslighting. Во 1938 година, за прв пат беше прикажана претстава наречена Гасна светлина, која беше адаптирана во 1944 година како сценарио за филм. Заплетот на претставата и филмот ја прикажува сопругата која постојано се обидува да ги убеди сопругот и заедничките пријатели дека е луда, а тоа го прави правејќи мали промени во атмосферата дома.

Кога сопругата ќе започне да го забележува сето ова, тојсе обидува да ја убеди дека нејзе и се чини така и дека работите секогаш биле како што ги гледа сега. Жената полека почнува да се сомнева во сопствената причина и нејзината способност да ја согледа реалноста.

Една од најкарактеристичните постапки на сопругот беше тоа што тој ја затемни гасната ламба што гореше во просторијата секогаш кога жената излегуваше од просторијата, а всушност ова доведе до фактот дека ова манипулативно однесување сега се нарекува „осветлување на гас“.

Нашата реалност отсекогаш била и ќе биде субјективна

Во претставата опишана погоре, клучот на сè беше способноста на сопругот многу суптилно да го промени начинот на кој неговата сопруга ја доживеа реалноста. Јасно можеше да види дека откако се врати во собата, ламбата не гореше силно како порано, но нејзиниот сопруг рече дека гореше така само од моментот кога беше вклучена. Зошто го стори тоа? Затоа што тој се обиде да ја натера да се сомнева во перцепцијата на светот околу неа и, соодветно, на здравјето на сопствениот ум.

Ние имаме тенденција да им веруваме на блиските луѓе, и затоа ова е многу подмолна форма на ментално насилство, кое честопати останува целосно незабележано од жртвата, која дури и не сфаќа дека е можно.

За манипулаторот, „осветлувањето со гас“ е едноставно уште еден начин да се добие целосна контрола врз жртвата. Денес, осветлувањето на лесен гас понекогаш се користи дури и во некои телевизиски реклами.

Осветлување во нашите животи

Ситуацијата што ме натера да ја напишам оваа статија беше она што се случи со една од најубавите и најдобрите жени што ги познавав во мојот живот. Таа неодамна раскина со човек кој не ја заслужуваше од самиот почеток.

Се обидов да и објаснам дека секогаш ќе има луѓе во нашите животи кои ќе се обидат да нè спуштат на нивното ниво и дека најдоброто нешто што можеме да го направиме за возврат е да не го дозволиме тоа.

Која реакција е точна?

На кратко, не треба да бидете жртва на манипулативни обиди да ве убедат дека црната е бела и дека на вашите очи не може да им се верува.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!