Оваа е вистинска бомба за вашата крвна слика

Слични

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете. Водич за...

Најмоќниот чистач за организмот

Најмоќниот чистач за организмот. Традиционален рецепт за напиток кој ќе...

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Дали е корисно да се пие кефир ноќе? Вистина или...

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото. Самата сол...

Туна или лосос: што е поздраво?

Туна или лосос: што е поздраво? Прашање на денот! Зошто е...

Сподели

Оваа е вистинска бомба за вашата крвна слика.

Пробајте, ќе бидете воодушевени од резултатите.

Доколку имате проблем со крвна слика и сакате да ја подобрите, би било добро денот да го започнете со мелем што можете сами да го направите дома, со неколку сосема природни состојки.

Состојки:

  • 200 мл мед,
  • 200 гр ореви,
  • 200 гр суво грозје,
  • 200 мл сок од морков,
  • 200 мл сок од цвекло
  • 2 лимони

Подготовка:

Измијте го лимонот и исечете го на половина. Отстранете го семето од секоја половина. Мелете ги заедно со кора, освен ако не се испрска лимонот, а потоа таа смеса ставете ја во стаклена тегла од еден литар. Потоа додадете мед, цвекло и сок од морков и измешајте сè добро. Потоа додадете мелени или ситно сецкани ореви и суво грозје и промешајте повторно.

Наведената количина на состојки ќе ви обезбеди еден килограм вкусна и здрава смеса. Подготвениот еликсир чувајте го во тегла во фрижидер.

Земете една лажица од оваа смеса пред секој оброк, три пати на ден. Друга добра страна на овој лек е тоа што нема несакани ефекти. Ќе бидете полни со енергија, а по две недели употреба проверете ја крвната слика – сигурно ќе бидете позитивно изненадени.

error: Content is protected !!