ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Оваа енергетска бомба ја хидрира кожата и ги смирува нервите!

Оваа енергетска бомба ја хидрира кожата и ги смирува нервите!

Дињата претставува една од омилените десерти но и покрај тоа што ќе уживате во нејзиниот вкус таа е добра и за хидрирање на кожата но и за смирување на нервите. Дињата е вкусна и ароматична, содржи голем број антиоксидативни супстанци кои го штитат организмот како што се обичната настинка и но и некои други заболувања.
Во народната медицина, ова овошје се препорачува после обилното потење но исто така добро е да се јаде често од причина што ги смирува нервите.

Со освежителната диња брзо поминуваат последиците од убод на инсектот но и кожата брзо заздравува ако изгори и на сонце. Дињата содржи нутриенти кои се здрави и за нашите очи.

Дињата се препорачува на луѓето кои патат од хипертензија

Освен тоа, помага за зачувување на остриот вид, дињата заштитува и од штетните сончеви зраци. Исто така огромните количини на витаминот А и Ц го успоруваат деструктивниот процес во ретина и ретиналниот пигмент кој води до дегенерација на жолтата заматеност. Нутриционистите истакнуваат дека таа е богата со бета каротин, кој освен во динањата се наоѓа кај секое овошје и зеленчук со жолто-портокалова боја и ги лечи заболувањата од астма бидејќи помага против губиток на кислородот со што се намалува ризикот од алергиски реакции. Со оглед на големата количнина на калиум, дињата се препорува и на оние кои патат од хипертензија.

Калиумот е потребен за регулирање на рамнотежата на вода во организмот

Калиумот помага на организмот за ослободување на вишокот на натриум и исто така го намалува зголемениот крвен притисок. Калиумот е потребен и за регулирање на рамнотежата на водата, кисело-базната рамнотежа и невромускуларната функција и така игра важна улога во пренесување на електричните импулси до срцето.

Билните влакна од дињата доволно делуваат на чистењето на организмот од штетните материии и претставува вистински рецепт за лечење на надуеноста на стомакот. Истовремено богатството со вода во неа ја стимулира работата на бубрегот. Дињата треба почесто да јадеме бидејќи не дебели, освежува, преполна е со витамини и други важни состојки кои се неопходни за организмот.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!