ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Овие 5 Раси На Кучиња Живеат Најкратко

Некои раси на кучиња се познати по својот краток век на траење – особено големите. Подолу се наведени пет раси кои имаат најмал животен век.

Данска Дога

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Great Dane (@greatdane.world_)


Данска Дога се големи животни – тие ги држат Гинисовите рекорди како највисоко куче. Тие се исто така драги, верни придружници кои сакаат да играат. Живее  во просек 9 години.

Одлично швајцарско планинско куче


Swissie или Great Swiss Mountain Pass се истакнува во кучешки спортови – како што се кревање тегови и агилност – со карактеристиките на неговото наследство како разноврсно работно куче, вклучувајќи чување, чување на говеда и влечење санки. Просечниот животен век на оваа раса е 8 години.

Мастиф


Расата, која потекнува од пред 5.000 години, може да тежи до 100 килограми – всушност, нејзината големина придонесува за нејзиниот краток век на траење, во просек осум години.

Ирска Волчица


По потекло од Ирска, ирската Волчица е уште едно големо куче чиј живот е краток поради неговата големина. За време на неговиот животен век, што е околу седум години, сигурно ќе ги исполни деновите на неговиот сопственик со среќа, љубов и изобилство бакнежи.

Планинско куче Берне


Бернер е познат по својот прекрасен темперамент и е интелигентен, желен за задоволство, приврзан и лојален. Поради малиот генски фонд на расата, оваа раса за жал страда од бројни здравствени проблеми, па затоа денес се бори за опстанок. Во просек, тие живеат околу седум години.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!