ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Овие хранливи продукти не треба да ги мешате никако! Ако јадете месо ова во никој случај не смеете да пиете!

Овие хранливи продукти не треба да ги мешате никако! Ако јадете месо ова во никој случај не смеете да пиете!

Хранливите продукти кои се популарни на нашите простори и често треба да прретставуваат дел од исхраната можат да бидат проблем. Значи, млеко и месо никако не треба да комбинирате.

Древниот римски лекар Целзус кој живеел во првиот век пред новата ера ги советувал своите пациенти да посветат внимание на комбинацијата на различни видови на исхрана.

Постојат хранливи продукти кои треба да ги конзумирате секогаш самостојно, а тоа е млекото. Млекото содржи протеини и масти што значи дека претпоставува лоша комбинација со било која друга храна освен со киселото овошје. Млекото кога ќе влезе во желудникот се згуснува и ако во желудникот има некоја храна млекото на некој начин ја обложува и спречува лачење на желудочен сок.

Тоа значи дека додека млекото не се свари, процесот на варење на било кој друг производ не може да започне.

Поопасно е да се конзумира млеко после месо од причина што калциумот во полномасното млеко спречува апсорпција на железо од месото.

Доколку јадете храна која содржи висок процент на животински протеин како што е месо и сирење, месо и млеко ризикот од сериозните болести на гастроинтестиналниот тракт се зголемува зда 74 проценти. Оваа комбинација го зголемува ризикот од развој на дијабетис.

Месото содржи цинк а сирењето содржи многу фосфор. Ако овие супстанци влезат во стомакот истовремето фосфорот ќе смета потполна апсорпција на цинк.

Често се случува кога ќе јадете месо и сирење се чуствувате непријатно поради последицата од ферментирање на храната во цревото. Исто така се случува ако месото се на некој начин измие со млеко.

Комбинациите млеко после месо, омлет со сланина, месо и сирење на некој начин се исто толку штетни како што се штетни и цигарите.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!