ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Овие се најубавите женски грчки имиња: Нивното значење ќе ве воодушеви

Овие се најубавите женски грчки имиња: Нивното значење ќе ве воодушеви.

Откриваме кои се најубавите женски грчки имиња – нивното значење е посебно!

Грчките имиња се исклучително посебни и автентични затоа што ги комбинираат христијанството и митологијата. Секое име има свое значење, а симболиката на грчките женски имиња е особено возвишена и интересна.

Ако сакате да го откриете потеклото или значењето на името, или барате совршено име за вашата идна ќерка, овие грчки имиња сигурно ќе ве инспирираат:

Олимпија – возвишена, весела и внимателна.

Арета – добрина, доблест.

Атина – името на хеленската божица Атина, божицата на победата, цивилизацијата, мудроста.

Ирина – мирна, смирена; името на една од Хорус, хеленска божица на морето.

Елена – светла, сјајна, како сончева светлина.

Александра – заштитничка, оној што ги штити луѓето.

Ксенија – гостољубива, гостопримлива, пријателски верна.

Јефимија – пристојна и пријатна личност; оној што е возвишена, пее и зборува убаво.

Магдалена – жител на Магдалена (место на полуостровот Галилеја) – избрана, прочистена, возвишена.

Теа – како божица.

Маргарита – како бисер, бисерна.

Ника – божица на победата.

Параскева – подготвена.

Селена – божица на Месечината.

Софија – мудра, разумна, вешта.

Теја – божица на раскошот и накитот.

Теодора – дар Божји.

Христина – христијанка.

Ангела – како ангел.

Талија – цвета, цвет.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!