ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Овие се убедливо најдобрите природни лаксативи!

Овие се убедливо најдобрите природни лаксативи!

Ви претставуваме здрава храна која ќе ви помогне при варење и ќе се ослободи од надуеност.

Проблемите со варењето можат да влијаат длабоко на вашиот секојдневен живот. Грчеви, надуеност и запек се само некои од проблемите што можете да ги решите со чистење на цревата со помош на природен лаксатив.

Запек или констипација може да бидат големи проблеми затоа што многу лоши бактерии можат да се акумулираат во дебелото црево. За здравјето на вашето тело, потребно е да се изврши големо мокрење кое помага да се ослободите од останатата храна што не и е потребна. Ако страдате од запек и не успеете да извршите нужда, храната може да остане премногу долго во дигестивниот тракт. Во овој случај, се активираат бактерии и се создава ферментација, што може да резултира со непријатни ветрови, надуеност и болка.

Избегнете го ова ако сакате брзо варење

Ако страдате од запек и често имате бавен метаболизам, избегнувајте ја оваа храна:

 • банани млечни производи
 • црвено месо
 • во големи количини
 • масна храна
 • ориз
 • солени стапчиња
 • слатки газирани пијалоци

Ако запек постои веќе некое време, а користите и природни лаксативи, проверете кои лекови ги земате. Многу лекови можат да предизвикаат запек. Исто така, ако јадете брзо и не ја џвакате доволно храната, на стомакот и цревата ќе ви биде потешко да го разложат она што го јадете.

Домашни рецепти за природен лаксатив

Постојат многу намирници кои можете да ги користите за да се ослободите од запек. Додадете ги во вашата дневна исхрана и дозволете метаболизмот да работи брзо. Започнување на метаболизам и чести движења на дебелото црево е една од предметите на скоро секое здраво дете. Најдобри природни лаксативи се храна полна со растителни влакна.

Сливи и сок од сливи

Сливите се овошје кое е полно со растворливи влакна, а содржат и висока доза на витамин А, железо и калиум. Освен што помагаат при варење, сливите помагаат и при здравје на срцето. Сокот од слива, доколку се консумира секој ден, може да помогне при проблеми со запек.

За подготовка на овој природен лаксатив ви требаат:

 • 4 литри вода
 • 1 кг зрели сливи
 • 200 грама шеќер
 • 2 лажички
 • шишиња сок од лимонска киселина

Подготовка:

Измијте ги сите сливи, исчистете ги со одвојување на камењата, а потоа исечете ги на четвртини за полесно да ги готвите. Гответе ги сливите во два литра вода, но на тивок оган додека не омекнат. Кога сливите ќе омекнат, оставете ги малку да се изладат.

Извадете ги од водата во која се готвиле и оставете го тенџерето со вода настрана. Исечете ги варените сливи со миксер за стапчиња или во блендер и процедете.

Вратете го делот што ви останал откако ќе го исцедите, во водата во која се готвиле. Сега додадете тенџере, шеќер, 2 лажички лимонска киселина и уште 2 литри вода.

Гответе на тивок оган повторно додека не се раствори шеќерот. Готвењето треба да трае околу 15 минути.

Повремено мешајте за време на готвењето и подгответе шишиња со сок во меѓувреме. Стерилизирајте ги шишињата во рерна и нежно загревајте ги на 70 степени. Кога сокот се готви, истурете го во врели шишиња. Затвори со херметички капаче.

Семиња од лен и тилчец

Семето од тилчец се користи во исхраната и има многу ефикасни својства на телото. Помага при варење, алергии и проблеми со црниот дроб и бубрезите. Интересно е што ова семе се користи кај жени за зголемување на градите и производство на млеко кај мајките.

Подготовка на лаксативи од тилчец и лен:

Потопете една лажичка семе од лен и една лажичка семе од тилчец во вода. Нека водата биде толку многу што се апсорбира во смесата. Оставете да стои во текот на денот. Јадете ја смесата навечер и проверете дали добро го џвакате секое семе. Вкусот ќе биде малку горчлив, сличен на оревите.

Метаболизмот треба да започне после ова, затоа очекувајте да се справите со запек наутро откако ќе се разбудите. Овој природен лаксатив можете да го користите најмногу 20 дена, по што е неопходна пауза од најмалку еден месец.

Ако го користите овој лаксатив повеќе од 20 дена, постои можност за прекумерна дигестивна реакција – надуеност, дијареја и вознемиреност во стомакот. За да го спречите ова, користете го само 20 дена и проверете дали внесувате доволно течности во текот на целиот ден.

Цимет како додаток за подобро варење

Циметот се смета за супер храна бидејќи содржи антибактериски својства кои помагаат да се ослободите од лошите бактерии од вашиот дигестивен систем. Овој додаток често се користи во диети, па затоа постои и диета со цимет. Целта е да се ослободите од штетните бактерии преку варење, но и да изгубите тежина. Стимулирање на побрзо варење се случува затоа што циметот ја претвора гликозата од телото во енергија, а не во маснотии. Ова го олеснува движењето на дебелото црево и го забрзува метаболизмот.

Цимет и минерална вода како природен лаксатив

Минералната вода со цимет ќе има позитивен ефект врз варењето на храната поради јаглерод диоксид, кој ја стимулира контракцијата и проширувањето на органите за варење. Ова го поттикнува движењето на храната низ дигестивниот тракт и стискањето на цревната содржина кон излезот.

Употребата е едноставна: измешајте чаша минерална вода и лажичка цимет. Можете исто така да додадете малку сок од лимон за да го направите ефектот подобар. Овој пијалок можете да го пиете наутро и навечер.

Кафе за добро утро

Кафето е познато како диуретик, што значи дека ќе уринирате често дури и ако не пиете многу вода на ден. Кафето не е технички дехидрирано, но постои можност да ви недостасува вода во вашето тело. За околу 30% од луѓето, кафето има и лаксативно дејство, дури и без кофеин. Киселите композиции во кафето можат да имаат стимулирачки ефект врз цревата и да ги поттикнуваат движењата на дебелото црево. Бидете сигурни да јадете нешто здраво со утринското кафе.

Природните лаксативи не мора да бидат само храна

Покрај горенаведеното, постои голема листа на зеленчук и овошје што можете да ги користите како природен лаксатив:

 • грозје
 • смокви
 • кајсии
 • цвекло
 • цикорија
 • кокос
 • авокадо
 • соја
 • караница
 • цели зрна

Покрај соодветна диета полна со растителни влакна, стимулирајте ја работата на вашиот метаболизам со вежбање и движење. Јогата е позната како дисциплина која ви овозможува да ги масирате внатрешните органи, така што вежбањето 10 минути на ден може да го забрза варењето. Пешачењето, трчањето и пливањето исто така ќе ја стимулираат циркулацијата и работата на цревата.

Не заборавајте да пиете доволно вода дневно. Препорачаниот дневен внес на вода за жени е околу 2 литри, а за мажите околу 3 литри. Доволното внесување вода може да спречи запек бидејќи на цревата им треба вода за да го направат столицата мека. Ако сте дехидрирани, столицата ќе стане тврда и ќе спречи мокрење, или ќе ја направи болна.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!