ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Овие три билки ќе ви донесат среќа, љубов и здравје!

Пролетта е пред нас и идеално време за нови билки кои треба да го променат вашето опкружување.

Чудотворните билки се омилени на списокот на сите оние кои сакаат во својот дом да внесат позитивна енергија, привлечат среќа, љубов, пријателство и здравје. Заборавените легенди и книги ни октриваат интересни приказни за скриената намена на билките со кои се сретнуваме секојдневно.


Легендата кажува дека Тристан и Изолда се почитваат на спротивните краеви од црквата но бршлените кои почнале да раснат покрај нивните гробови се споиле на кровот од црквата.

Во текстот подолу ви ги претставуваме трите билки за вашата градина или дома кои можете сами да ги засадите или да ги подарите на пријателите и на тој начин во вашиот живот да привлечете добро здравје, среќа и сила.

Лале

Лалињата ја збогатуваат благосостојбата. Лалето некогаш се користело во размена односно за плаќање на други добра. Потекнуваат од Турција а кон крајот на 16-иот век пристигнале во Холандија која ги култивирала и денеска се смета за земја на лалињата па жителите во оваа држава ги фати вистинска лаломанија и сите посакале да одгледуваат и негуваат.

Бршлен

Ова лековита вилка помага во превенција на болести и е подобна за оздравување и рехабилитација, а најдобро делува кај проблемите со бубрезите и жолчната кеса, кашлањето и иритирањето на кожата. Не се пие во облик на чај бидејќи е отровна.

Каранфил

Оваа билка и цвет се сметаат за симбол на љубовта, пријателството и плодноста. Во литературата црвените каранфили се поврзуваат со љубов, а се смета дека нивната присутност поттикнува страст, заедништво и благосостојба.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!