ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Овие три прашања не ги поставуваат луѓето со висока емоционална интелигенција

Овие три прашања не ги поставуваат луѓето со висока емоционална интелигенција.

За помалку од еден месец следуваат новогодишни и божиќни празници, а сите знаеме дека тоа значи едно: семејна трпеза. Односно, непријатни прашања и радозналост на најблиските.

Подготвени сме за она што не чека: неселективни роднини кои се трудат, со најдобра (или не) намера да дознаат сè за нашите животи. Пред да решиме да му свртиме грб на вујко кој сака засекогаш да седи со младите, да го имаме на ум следново: Можеби тој не го прави тоа намерно. Можеби едноставно има ниска емоционална интелигенција.

Луѓето со низок EQ често не ставаат во непријатни ситуации, без да добијат конкретен одговор од нас. Така, подолу ќе видите 3 прашања кои веројатно ќе ги слушнете – како и сите нас – оваа година.

„Кога ќе најдеш редовна работа?

Ова не е прашање, тоа е причина за блокирање на социјалните мрежи. Толку критики, толку потценување на нашата работа – што, патем, можеби ќе ни се допадне во оваа работа. Подобро е да го замените со следново: „Што работиш во моментот?“, „Кажи ми повеќе за твојата работа, како се чувствуваш?“

„Кога ќе имаш дете?

Автоматска реакција: Никогаш. Но, нема да дојдеме до оваа точка, бидејќи ќе знаеме дека тој што не прашува мисли дека сите имаме исти цели, ист план, исти желби и тоа е крајно проблематично. Особено кога станува збор за толку чувствително и лично прашање. Ако барате алтернатива, нема конкретно прашање. Никогаш да не го покренуваме тоа прашање. Буквално, никогаш не е важно.

„Зошто си толку дебел / слаб?

Друго прашање што не треба да се поставува. Вообичаено постои причина за промената на тежината. И, секако, ќе избегнуваме да коментираме за изгледот на другите.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!