Овој месец Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето

Слични

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

Запознајте ја културата: Најбизарните и најсмешните закони во светот

Запознајте ја културата: Најбизарните и најсмешните закони во светот. Запознајте...

Прв лет во историјата: ХЕЛИКОПТЕР слета на Црвената планета

Прв лет во историјата: ХЕЛИКОПТЕР слета на Црвената планета. Хеликоптер...

Зошто е потребно редовно да ги перете пижамите?

Зошто е потребно редовно да ги перете пижамите? Веројатно повеќето...

Нови правила за патување со милениче со авион

Нови правила за патување со милениче со авион. Транспорт на...

Сподели

30ти Јули со почеток во 21 часот:
“Концерт на Ori Dagan, jazz вокалист од Торонто, Канада”, лауреат на неколку Северно-Американски натпревари меѓу кои и GREAT AMERICAN SONG CONTEST, ќе настапи заедно со врвни Македонски Јazz инструменталисти: Трајче Велков – труба, Иван Иванов – тенор саксофон, Кирил Кузманов – алт саксофон, Сашко Николовски – тромбон, Гордан Спасовски – пијано, Зоран Костадиновски – гитара, Кирил Туфекчиевски – контрабас и Виктор Филиповски – тапани.

Овој проект со кој ќе се затвори овогодинешното издание на фестивалот Скопско Лето, претставува и Европска премиера односно промоцијата на новиот авторски албум
“Click Right Here” на вокалистот Ори Даган. Соработката е можност за заеднички перформанс на Jazz уметници кои се разликуваат во својата естетска позадина, карактеристично за проектите во организација на Канадскиот Музички Центар во Скопје при ПОЛИФОНИЈА и Davorius Productions на Давор Јордановски.

Проектите на ПОЛИФОНИЈА истовремено промовираат нов урбан амфитеатар на отворено, кај позадинскиот влез на East Gate во Скопје.

error: Content is protected !!