Овој народен лек е вистинска бомба!

Слични

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете. Водич за...

Најмоќниот чистач за организмот

Најмоќниот чистач за организмот. Традиционален рецепт за напиток кој ќе...

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Дали е корисно да се пие кефир ноќе? Вистина или...

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото. Самата сол...

Туна или лосос: што е поздраво?

Туна или лосос: што е поздраво? Прашање на денот! Зошто е...

Сподели

Овој народен лек е вистинска бомба!

Ова магично растение не само што ја штити куќата, како што сугерира неговото име, туку и го штити вашето здравје.

Се разбира, тоа е чувар-куќа, која лесно ќе ја најдете низ куќата, а исто така можете да ја одгледувате и во тенџере.

Sempervivum tectorum е растение општо познато како домаќинка. Семпервивум на латински значи „да живееш засекогаш“.

Неговото име ја претставува способноста да се преживее дури и под различни услови, но исто така претставува место каде најчесто може да се најде чуварска куќа – токму на покривите на куќите.

Неговите лековити својства се должат на јаболкова и мравја киселина. Работи слично на алое вера и се смета за еден од најбезбедните лекови за широк спектар на кожни болести.

Во каква форма се користи чувар-куќа?

Можете да ја консумирате и ја користите на различни начини. На пример, можете да ја консумирате орално или може да ја нанесете локално за надворешна употреба. Еден суров лист дневно е доволен за да го подобри дигестивниот систем и да влијае на здравјето на целото тело.

Народна традиција

Старите луѓе веруваа дека чувар-куќа ќе ги заштити од болести и вештерки. Тоа беше високо ценет лек во народната медицина и знаењето за неговите лековити својства се пренесуваше од генерација на генерација.

Рецепт за чувар-куќа и мед

Состојки: 300 грама сочни лисја од чувар, 500 грама мед, 200 мл сок од лимон.

Инструкции: Измешајте ги листовите на чуварот и сокот од лимон во блендер. Измешајте ја смесата со мед. Ставете ја смесата во стаклена тегла, завиткајте во фолија и ставете ја во фрижидер. Земете една лажичка наутро на празен стомак, половина час пред појадок.

Факт:

Најголемата придобивка од овој природен лек е детоксикација и прочистување на организмот од сите акумулирани штетни токсини. На крајот на краиштата, речиси и да нема подобар и поздрав рецепт за забрзување на метаболизмот од комбинација на домаќинка и мед. Нивниот ефект е смирувачки, дури и после калорични оброци. Овој домашен чувар се користи и во случаи на напнатост, нервоза и страв.

Рецепт за домашен чај:

Лесно се подготвува чајот. Ставете неколку суви исечени лисја во мал сад со 250 ml вода на температура не поголема од 80 ° C, околу 15 минути. Потоа оставете го чајот да се излади, исцедете го и испијте го. Чајот може да се користи и за премачкување на иритирана кожа.

Факт:

Чајот од чувар ќе ги ублажи иритациите на кожата, дигестивниот систем и уринарниот тракт. Исто така, ќе помогне при проблеми со менструацијата, грчеви и гастритис.

Суровиот лист на чувар-куќа

Јадењето сурови лисја ќе го зајакне вашиот имунитет и ќе ве заштити од идните инфекции. Капка од неговиот сок ќе помогне при инфекции на увото.

error: Content is protected !!