ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Овој народен лек е вистинска бомба!

Овој народен лек е вистинска бомба!

Ова магично растение не само што ја штити куќата, како што сугерира неговото име, туку и го штити вашето здравје.

Се разбира, тоа е чувар-куќа, која лесно ќе ја најдете низ куќата, а исто така можете да ја одгледувате и во тенџере.

Sempervivum tectorum е растение општо познато како домаќинка. Семпервивум на латински значи „да живееш засекогаш“.

Неговото име ја претставува способноста да се преживее дури и под различни услови, но исто така претставува место каде најчесто може да се најде чуварска куќа – токму на покривите на куќите.

Неговите лековити својства се должат на јаболкова и мравја киселина. Работи слично на алое вера и се смета за еден од најбезбедните лекови за широк спектар на кожни болести.

Во каква форма се користи чувар-куќа?

Можете да ја консумирате и ја користите на различни начини. На пример, можете да ја консумирате орално или може да ја нанесете локално за надворешна употреба. Еден суров лист дневно е доволен за да го подобри дигестивниот систем и да влијае на здравјето на целото тело.

Народна традиција

Старите луѓе веруваа дека чувар-куќа ќе ги заштити од болести и вештерки. Тоа беше високо ценет лек во народната медицина и знаењето за неговите лековити својства се пренесуваше од генерација на генерација.

Рецепт за чувар-куќа и мед

Состојки: 300 грама сочни лисја од чувар, 500 грама мед, 200 мл сок од лимон.

Инструкции: Измешајте ги листовите на чуварот и сокот од лимон во блендер. Измешајте ја смесата со мед. Ставете ја смесата во стаклена тегла, завиткајте во фолија и ставете ја во фрижидер. Земете една лажичка наутро на празен стомак, половина час пред појадок.

Факт:

Најголемата придобивка од овој природен лек е детоксикација и прочистување на организмот од сите акумулирани штетни токсини. На крајот на краиштата, речиси и да нема подобар и поздрав рецепт за забрзување на метаболизмот од комбинација на домаќинка и мед. Нивниот ефект е смирувачки, дури и после калорични оброци. Овој домашен чувар се користи и во случаи на напнатост, нервоза и страв.

Рецепт за домашен чај:

Лесно се подготвува чајот. Ставете неколку суви исечени лисја во мал сад со 250 ml вода на температура не поголема од 80 ° C, околу 15 минути. Потоа оставете го чајот да се излади, исцедете го и испијте го. Чајот може да се користи и за премачкување на иритирана кожа.

Факт:

Чајот од чувар ќе ги ублажи иритациите на кожата, дигестивниот систем и уринарниот тракт. Исто така, ќе помогне при проблеми со менструацијата, грчеви и гастритис.

Суровиот лист на чувар-куќа

Јадењето сурови лисја ќе го зајакне вашиот имунитет и ќе ве заштити од идните инфекции. Капка од неговиот сок ќе помогне при инфекции на увото.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!