ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Овошно смути за добро утро и добар ден

Овошно смути за добро утро и добар ден.

Овошните смути не само што се прават лесно, туку се и многу хранливи и совршено ќе ве заситуваат. Тие се исто така многу здрави, бидејќи содржат големи количини на антиоксиданти кои помагаат да се отстранат штетните токсини од телото.

Смути со јагода-банана

ПОТРЕБНО е: 1 чаша сок од портокал, 3 лажици обезмастено млеко во прав, 1/2 банана, 10 свежи јагоди, 3 коцки мраз.

ПОДГОТОВКА: Исчистете ги и измијте ги јагодите, исечете ја бананата на парчиња. Ставете ги сите состојки во блендер и измешајте додека не се згуснат и да се пени.

Смути со портокал

ПОТРЕБНО: 6 гр концентрат замрзнат сок од портокал, 1 чаша ладна вода, 1 чаша обезмастено млеко, 1/2 лажичка шеќер, 1 лажичка екстракт од ванила, 10 коцки мраз.

ПОДГОТОВКА: Измешајте концентрат од портокал, вода, млечен шеќер и ванила во мешалка со голема брзина. На крајот додадете коцки мраз, мешајќи додека не се изедначи.

Смути со боровинки

ПОТРЕБНО е: 2 чаши свежи или замрзнати боровинки, 1 чаша сок од ананас или портокал, 1 чаша јогурт со малку маснотии, 1/2 лажичка шеќер.

ПОДГОТОВКА: Ако користите замрзнати боровинки, одмрзнете ги малку, а потоа додадете ги сите други состојки и измешајте ги во мешалка додека масата не стане мазна и униформа.

Смути од ананас и бадем

ПОТРЕБНО е: 1/2 чаша бадемово млеко, 1/2 чаша јогурт, 70 гр ананас, 20 бланширани и излупени бадеми.

ПОДГОТОВКА: Ставете јогурт во блендер, ананас исечен на коцки, бадеми и бадемово млеко и мешајте додека не добиете мазна кремаста смеса. Користете само свеж ананас, бидејќи оној од конзервата е полн со шеќер.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!