ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Благодарение на пандемијата: Дури 30 проценти од жените признале дека имаат подобар сексуален живот

Некои парови имаат почести и подобар сексуалeн живот за време на непопуларните LOCK DOWN мерки

Истражувањата направени во КИНА за “сексуален живот пред и после”, како држава во која за првпат се регистрираше вирусот, дале слика како се менувал сексуалниот живот на луѓето за време на пандемијата, што откри дека некои луѓе сега имаат подобар сексуален живот отколку порано. За време на кризата, романтичните и сексуалните врски обично се интензивираат, потврдила и студија на германски научници.

Германците имаат подобар секс благодарение на пандемијата со коронавирусот, покажаа две студии на германски научници, кои сè уште не се објавени во трудови и за кои допрва ќе се зборува. Вкупно 72 проценти од мажите во врска им рекоа на истражувачите од Универзитетот во Мерсебург дека нивната врска не се влошила поради коронавирусот, а 16 проценти рекле дека нивниот полов однос дури и се подобрил.

Од анкетираните жени, 30 проценти рекле дека се подобриле нивните сексуални односи со нивниот партнер.

Според водачот на студијата “сексуален живот пред и после” Хајнц-Јирген Вос, професор по сексологија и сексуално образование, само 12 проценти од мажите во врска велат дека LOCK DOWN мерките воведени како дел од борбата против коронавирусот го влошиле нивниот пол.

Од анкетираните жени, 30 проценти изјавиле дека сексуалниот однос со нивниот партнер е подобрен, 58 проценти рекле дека состојбата е непроменета, а 12 проценти рекле дека врската е полоша. Меѓународно истражување на Институтот за сексуално истражување на Медицинскиот центар на Универзитетот во Хамбург-Епендорф (УКЕ) даде слични резултати.

Половина од испитаниците не забележале никакви промени во нивниот сексуален однос со партнерот. Од оние кои ги забележале промените, повеќе пријавени се позитивни промени, изјави германскиот истражувач лидер Јохана Шредер за DPA. Во истражувањето учествуваа и институти од Турција, Хрватска, Португалија, Шведска, Холандија, Франција и Чешка.

Во основа, луѓето имаат почести и подобри врски за време на LOCK DOWN, вели берлинскиот психотерапевт Волфганг Кругер, автор на „Исполнета сексуалност“.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!