Парче печена или варена тиква помага да се спречат главоболки

Слични

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете. Водич за...

Најмоќниот чистач за организмот

Најмоќниот чистач за организмот. Традиционален рецепт за напиток кој ќе...

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Дали е корисно да се пие кефир ноќе? Вистина или...

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото. Самата сол...

Туна или лосос: што е поздраво?

Туна или лосос: што е поздраво? Прашање на денот! Зошто е...

Сподели

Парче печена или варена тиква помага да се спречат главоболки.

Помалку е познато дека овошјето од тиква содржи амино киселини, кои го поттикнуваат лачењето на хормони кои создаваат весело расположение и чувство на среќа.

Затоа е многу подобро наместо таблети да изедете парче печена или варена тиква доколку сте нерасположени или имате главоболки.

Испасирајте парче печена тиква, изматете го со половина банана и додадете ванила и малку мед, а потоа посипете со многу печени, несолени семки од тиква! Вашите главоболки и промени во расположението ќе исчезнат како луди и нема да има дополнителни калории за кои треба да се грижите.

Храна богата со витамини и минерали

Во 100 грама дулека има само 30 калории. Можеби затоа ова е една од најпродаваните есенски намирници. Оваа храна е богата со минерали и витамини, поради што има позитивни ефекти врз организмот.

Кога тиквата созрева, семките се одвојуваат од сврзното ткиво, се мијат и сушат, а излупените семки содржат околу 40% масло, 30% протеини и шеќер.
Семките од тиква се многу здрави, а спаѓаат во групата на омилени грицки. Месото од тиква или пулпа најчесто се користи за конзумирање, а може да се јаде и печено во рерна или варено.

Разликата помеѓу дулек и морско оревче е во тоа што дулек содржи бета каротен, или провитамин А, витамини Ц и Б, но и повеќе од 60% незаситени масни киселини и е богат со растителни протеини. Иако се слични по форма, продавачите со задоволство ќе ве информираат за разликата помеѓу дулек и морско оревче.

error: Content is protected !!