ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Париз-Брест (еклер) со излупени бадеми и полнети со шлаг од малина

Овој еклер има историја долга 200 години. Го направил французкиот слаткар Луј Ѓуран во 1891 година. Кружниот облик на еклерот го симболизира тркалото на велосипедот. Всушност тоа е еден голем еклер со крем.

Состојки

Тесто за Еклер:

 • 65мл полномасно млеко
 • 65мл вода
 • малку сол
 • 5g шеќер во прав
 • 45g несолен путер
 • 70гр брашно
 • 2-3 цели јајца
 • 25гр излупени бадеми

Шлаг од малина:

 • 450 гр шлаг
 • 125гр свежи малини
 • 100гр шеќер во прав

За сервирање:

 • шеќер за глазура
  250 гр свежи малини, преполовени

Опис

Тесто за Еклер:

Загрејте ја рерната на 170 ° С. 


Подмачкајте ја тавата со малку путер или масло. 

Посипете ја тавата со брашно и обележете прстен од 7 см, каде тестото ќе стаса. Оставете 5 см простор помеѓу секоја торта на плехот за печење. 

Истурете млеко, вода, сол, шеќер и путер во средна шерпа и оставете да зоврие. Кога смесата ќе почне да врие, исклучете го огнот и додадете го просеаното брашно. 


Добро промешајте го тестото за еклер и повторно вклучете го огнот. Продолжете со мешање додека површината не стане масна и тестото не започне да се одделува од работ на садот. 

Тргнете го од оган и пренесете ја смесата во миксер за шпатула. 

Ставете ги јајцата во сад и матете со вилушка. Додадете ги јајцата постепено и проверете дали ќе се измешаат добро пред да го додадете следното јајце. 


Проверете ја конзистентноста на тестото за еклер пред да додадете јајца. Кога смесата ќе почне полека да се лизга од лажицата, таа е подготвена да се обликува во еклери. Оваа мешавина, по додавањето на јајцата, може да се чува во фрижидер еден час, покриена со влажна крпа, пред да се обликува во еклери. 

Истурете го подготвеното тесто за еклер во кесичка шлаг со ѕвездест отвор од 16 мм. Ставете го тестото на обележаните места во тавата. Ако се појават врвови во тестото, натопете го прстот во вода и израмнете ги. 


Посипете го секој Париз-Брест со излупени бадеми. (Париз-Брест може да се замрзне пред печење.) Ставете ги сите колачи во рерна истовремено, ако е можно. Не ја отворајте вратата на рерната за време на печењето додека Париз-Брест не се крене и добие златно-кафеава боја. 

Печете 10 минути на 170 ° C, а потоа намалете ја температурата на 150 ° C и печете уште 10 до 15 минути. Потоа повторно намалете ја температурата на 130 ° C и печете уште 15 до 20 минути додека Париз-Брест не добие златно-кафеава боја.  

Кога ќе се испече Париз-Брест, отворете ја вратата од рерната за да оставите пареата и да ја исушите тортата уште неколку минути. 

Шлаг од малина:

Ставете ги сите состојки во миксер и мешајте додека не се добие цврста смеса. 

Оставете ја шлагот во фрижидер до употреба. 

Поврзување: 

Користете назабен нож, пресечете го Париз-Брест на половина, одделете ги двете половини и наредете ги така што горниот и долниот дел лесно ќе се разликуваат. 


Истурете ја подготвената шлаг во кесичка шлаг со openingвезден отвор од 12 до 16 мм. Стиснете го кремот во основата на бисквитот по кружен пат. 


Наредете свежи малини над шлаг и покријте ги со другата половина од еклерот. Посипете го десертот со шеќер пред да го послужите. Како и секој десерт, најдобро е да го консумирате на денот на подготовката. Бисквитите може да се чуваат замрзнати до еден месец во херметички кеси.

Уживајте !

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!