Дали патувањето со автомобил е авантура или предизвик за жените?

Слични

6 совети како да станете утрински тип (дури и во зима)

6 совети како да станете утрински тип (дури и...

Три вештини кои треба да ги совладате пред Нова година

Три вештини кои треба да ги совладате пред Нова...

Како да се заштитите од навредите на другите луѓе?

Како да се заштитите од навредите на другите луѓе? Како...

5 причини за емоционални испади

5 причини за емоционални испади. Повеќето луѓе, вклучувајќи ја и...

Сподели

Дали патувањето со автомобил е авантура или предизвик за жените?

Жени и возење автомобил. Секогаш се слуша истата приказна, а притисокот што им се врши од целото општество бидејќи не се добри возачи, создава уште поголема несигурност. Дали патувањето со автомобил навистина треба да биде предизвик за жените?

Не мислиме така. На секој неискусен возач, без оглед на полот, му е потребна соодветна подготовка пред првото патување со автомобил.

Подолу ќе дознаеме што би било добро да направите и да организирате пред да одите на патување. Тоа ќе ве запознае со возилото во кое ќе стекнете доверба и ќе го разберете подобро. Исто така, ќе знаете и дека сè е подготвено и дека ќе бидете многу побезбедни и во автомобилот.

Бидете подготвени за непредвидливи ситуации

Ниту една лоша ситуација не може да ве погоди ако сте подготвени за тоа. Ако  застанете само за момент и ако размислите кое решение би било можно кога имате некаков проблем, секогаш ќе бидете неколку чекори пред него. На тој начин, ништо  нема да може да ве изненади.

Имате на располагање сигурна компанија за влечење на различни типови возила, така што имате безбедна помош на патот кога ви е најпотребна. Понесете хартиена карта и готовина со вас бидејќи на некои делови од патот може да нема GPS сигнал или може да се случи да не можете да платите со картичка.

Ова се некои од најважните работи.

Проверете дали комплетот за прва помош е навистина готов и дали сè е исправно.

Можеби не знаете како да замените тркало (и поголемиот број од мажите не знаат), но ако некој што знае како да го направи тоа, застане да ви помогне на патот, а вие немате тркало или кран, веројатно нема да може да ви помогне.

Подгответе го автомобилот за патување

Пред сè, треба да го подготвите автомобилот и да проверите дали сè е во совршен ред  бидејќи само со безбеден автомобил може да имате безбедно патување. Проверувањето дали автомобилот е исправен нема да ви одземе многу време, а може да ви заштеди пари и време и да ви го спаси животот.

Проверете ги гумите и притисокот во нив

Проверете ги гумите и притисокот во нив додека сè уште се ладни, односно кога автомобилот не е возен повеќе од 5 минути. Обрнете внимание на шарите на гумите. Ако гумите се истрошени, треба да се заменат. Не се препорачува штедење на гуми бидејќи гумата ја штити главата.

Моторно масло и други течности под хаубата

Можете брзо и лесно да проверите дали имате доволно моторно масло, течност за сопирачките и течност за ладење. Сè е под хаубата и сите ролетни се означени со симболи. Меѓутоа, ако не ви оди добро, можете да прашате некој што се разбира во тоа. Тоа е брза и лесна процедура, но не заборавајте да запомните како се изведува.

Бришачи и течност за бришачи

Бришачите се еден, навидум, не толку важен предмет, кој всушност, може многу да ви значи. Ако ви се истрошени или ви недостигаат течности за нив, можете да го решите тоа речиси на секоја пумпа. Застанете до најблиската и направете го тоа за еден час.

Брзо проверете ги светлата, трепкачите, звукот на сопирачките, безбедносните појаси. Ако сè е функционира и не забележите чудни звуци, автомобилот е подготвен.

Планирајте однапред. Вложете време и труд во планирањето.

Колку многу однапред треба да се планира? Обично една недела е доволна за сите ситници како што се: планирање на рутата, пакување куфери итн. Меѓутоа, за да ја проверите состојбата на автомобилот и безбедноста на патиштата, потребните патни документи и другаta документација, не чекајте ја последната недела пред поаѓање.

Планирајте ја рутата по која ќе одите. Пресметајте колку време и гориво ќе ви треба, каде ќе правите паузи. Погрижете се одредени делови да бидат затворени или да се работи во тек за да можете навремено да го промените вашиот план.

Пакувањето работи е помалку важна ставка кога станува збор за самото планирање на патувањето. Сепак, добро би било да одредите навреме што ќе понесете со себе и како сето тоа ќе го собере во автомобилот бидејќи на денот на патувањето може да е многу покорисно да размислувате за други работи.

Дали сте подготвени за патување?

Секако дека е така. Жените можат да бидат подобри возачи од мажите само треба да размислат навреме за сè. Колку и да имате самодоверба, добар план и организација, тие ќе ве мотивираат сепак да одите, можеби за првпат.

Ве советуваме да патувате преку ден бидејќи ноќното патување има многу повеќе недостатоци отколку предности, особено ако не сте искусни во ноќно возење. Спијте малку пред патувањето, а потоа разбудете се неколку часа пред поаѓање. Пијте кафе, измијте го автомобилот, исчистете го со правосмукалка и средете го, за попријатно чувство додека возите.

Ако патувате со пријателите или со семејството, ангажирајте ги да ви помогнат околу организацијата, а за возврат направете чај или кафе за патувањето и спакувајте ги нивните омилени грицки.

Кога патувате, не заборавајте да правите доволно паузи. Ако сте уморни, не возете.  Ако случајно има невреме, треба да се направи реална проценка за продолжување на патувањето или да се користи одмор додека не се стабилизираат временските услови.

Се надеваме дека овој текст ви беше корисен и дека ќе ви помогне да го испланирате патувањето со автомобил.

Среќен пат!

error: Content is protected !!