ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Paul Newman и Joanne Woodward: 50-годишна љубовна приказна на која светот и денес им се восхитува

Joanne Woodward денес го слави својот 91 роденден. Познатата американска актерка е родена на 27 февруари 1930 година во градот Томасвил. Нејзината мајка Елинор ја именувала по актерката Џоан Крафорд која ја обожавала. Сакала и филмови, па под нејзино влијание, малата Џоана се заљубила и во филмската уметност, но и во актерството.

Таа имаше девет години кога на премиерата на филмот „Однесено со ветрот“ налета на Лоренс Оливие, партнерот на Вивиен Ли и седна во неговиот скут. Кога работеше со него на филмот „Врати се, Мала Шеба“ во 1977 година, таа му ја раскажа оваа анегдота, а легендарниот актер призна дека се сеќава на тој момент.

Студирала глума на Универзитетот во Луизијана, а по дипломирањето добила улоги во голем број телевизиски продукции. Наскоро доби шанса да ја испроба и сцената на Бродвеј.

Таа имала 22 години кога во 1953 година дошла на состанок со нејзиниот агент во пресрет на почетокот на производството на претставата „Пикник“. Беше еден пекол на жешкиот летен ден во Њујорк во средината на август и Џоан се потеше пред неговата климатизирана канцеларија. Кога влезе во канцеларијата, таму ја пречека Пол Њуман.

Во тоа време, 28-годишниот актер ја имаше главната улога во претставата „Пикник“. За разлика од неа која се капеше во сопствената пот, Пол изгледаше како манекен во неговиот костум во риги, а на челото немаше ниту капка пот.

Џоан воопшто не беше воодушевена од него. Њуман во тоа време и беше само уште еден актер со убаво лице.

Од друга страна, незаинтересираната Џоана веднаш го шармираше. Таа беше модерна и независна, а јас бев срамежлив и малку конзервативен. Ми требаше долго време да ја убедам дека не сум досаден како што изгледав, рече подоцна Њуман.

Нивната врска започна да се менува кога почнаа да работат на претставата. Тогаш имаа шанса подобро да се запознаат еден со друг и одеднаш почнаа да летаат искри меѓу нив. Сепак, актерот веќе беше оженет.
Њуман се оженил со Џеки Вит во 1949 година со која имал три деца, синот Скот и ќерките Сузан и Стефани.

Иако веднаш развил чувства кон Џоана, тој сакал да го почитува бракот со Џеки. Џоана, од друга страна, не сакаше да добие титула уништувач на брак. Тие одлучија да ја напуштат својата врска на строго пријателско ниво и се разделија по завршувањето на работата на претставата.

Судбината ги обедини во 1957 година кога ги добија главните улоги во филмот „Долгото жешко лето“. Тогаш тие веќе не можеа да ја сокријат својата хемија и поврзаност.

Њуман реши да се разведе од Џеки, а набргу по разводот во 1958 година се ожени со Џоана. Иако бил лудо за љубен во неа, во неколку наврати призна дека сепак се чувствува виновен што ја напуштил својата прва сопруга и дека ова чувство ќе го следи до крајот на животот.

До крајот на својот живот, тој остана со Џоана. Нивниот брак траеше 50 години, незамисливо долг според холивудските стандарди. Двојката по венчавката се пресели во Конектикат за да живее што е можно подалеку од гламурот и типичната холивудска гужва.

Кога еднаш го прашаа која е тајната на долговечноста на нивниот брак, тој одговори: Луѓето остануваат во брак затоа што сакаат, а не затоа што вратите им се заклучени.

Двојката имаше три ќерки Нел, Мелиса и Клер. Џоан призна дека поради Пол и децата, на крајот се откажала од својата кариера.
Отпрвин сонував за кариера како голема филмска везда. Тој сон исчезна некаде во средината на 30-тите години од минатиот век, кога сфатив дека никогаш нема да бидам таков тип на актерка. Тоа беше болно. Јас ја запоставив мојата кариера поради децата и често им замерував за тоа, и тоа не беше навистина добро за нив. Пол често беше надвор од дома и беше на локации. Јас еднаш отидов со него и почувствував голема вина што ги оставив децата, рече таа.

Пол сакаше да ја откупи својата сопруга за нејзината жртва, давајќи и улога во неговото режисерско деби „Рејчел, Рејчел“ и призна дека тоа го сторил затоа што таа се откажала од сè за него. Џоан ги освои критичарите со својот настап и ги обезбеди номинациите за Златен глобус и Оскар.

Во ноември 1978 година, неговиот син Скот, од брак со Џеки Вит, почина од последиците од предозирање со дрога. Во спомен на неговиот син, Њуман основаше центар за превенција од дрога по неговата смрт и се посвети понатаму на хуманитарна работа.

Иако Њуман не беше поштеден од гласини за афера, нивните пријатели секогаш ги негираа и тврдеа дека никој не сакал како нив двајцата.

Џоана седна на земја со испружени нозе, со грбот на големо дрво. Пол ја стави главата во нејзиниот скут. Тој ги апсорбираше звуците на музиката и повремено ги галеше по лицето и косата. Лесно е можно да ги гледав со отворена уста. До денес, тоа е најромантичната сцена што сум ја видел во животот, ја опиша средбата со парот писателката Керол Џојнт.

На крајот беа разделени со болест. На Пол му беше дијагностициран рак на белите дробови во 2007 година. Почина во 2008 година во неговиот дом во Конектикат, а беше придружуван од членови на семејството и неговата сакана anоана.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!