ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Perseverance успешно слета на Марс и ги испрати првите фотографии

Досега најнапредниот ровер успешно слета на површината на Марс, а тоа е Perseverance која патуваше во вселената од јули 2020 година.

Многумина беа загрижени за тоа како ќе помине оваа мисија, со оглед на тоа што многу малку мисии на Марс се покажаа успешни, а слетувањето на „Упорноста“ беше опишано како „седум минути ужас“.

Сепак, ровер со големина на просечен автомобил слета на Марс на 18 февруари, во езерото Кратер. Откако ќе ја испита исправноста на сите инструменти, роверот ќе тргне во потрага по траги од животот, што всушност е негова примарна мисија. Покрај тоа, неговата задача е да собира и чува примероци за да ги врати на Земјата.

Со помош на вежба лоцирана на врвот на роботската рака, роверот треба да ископа четириесет примероци и да ги спакува во специјално дизајнирани цевки. Примероците од Марс треба да пристигнат на Земјата на почетокот на 2031 година.

Ровер“ е опремен и со исклучително интересен инструмент наречен MOXIE („Експеримент на Марс Кислород ИСРУ“). Инструментот е создаден да генерира кислород од воздухот на Марс кој содржи 95% јаглерод диоксид. Слична опрема би можела да му помогне на тераформирањето на Марс во иднина, а овој момент може да означи почеток на сериозно тестирање.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!