ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Пешачење и слабеење: Како можеме да изгубиме тежина со едноставна дневна активност?

Пешачење и слабеење: Како можеме да изгубиме тежина со едноставна дневна активност?

Пешачењето е секојдневна навика чии придобивки повеќето од нас не ги искористуваат во целост.

Имено, одењето може да биде единствената физичка активност потребна за слабеење, се разбира, со контролиран дневен внес на калории.

Пешачењето е широко достапен и лесен начин за слабеење, особено ако вашиот животен стил ве држи ‘оковани’ кон маса и автомобил. Покрај тоа што помага при согорување на калориите, одењето е одличен начин за намалување на стресот. И со помалку стрес, полесно слабееме.

15 000 чекори на ден

Се препорачува да имате за цел 15.000 чекори на ден и да правите толку многу чекори секој ден. Тој број може да изгледа преголем, но го вклучува секој чекор што го правите од моментот кога ќе станете од кревет.

Не грижете се за тоа ако полека го зголемите бројот на чекори. За разлика од зголемувањето на интензитетот на вежбање во текот на ноќта, удвојувањето на бројот на чекори преку ноќ нема да го оптерети телото, ниту да ја зголеми можноста за повреди.

Пешачење три пати на ден по 20 минути

Ако пешачите три пати по 20 минути секој ден, тоа ќе ви помогне да го достигнете посакуваниот број чекори и да изгубите тежина. Студија на универзитетот Џорџ Вашингтон откри дека луѓето кои пешачеле 15 минути по секој оброк имале подобар биланс на шеќер во крвта (што може да ја намали желбата за повеќе храна откако само што сте јаделе) отколку оние кои оделе 45 минути во кое било време од денот. Ова значи дека одењето по ручекот може да ве спаси од вообичаената попладневна летаргија после јадење и желбата за слатки.

Одење по угорница три пати неделно

Одење по угорница, што вклучува одење по скали, помага да се изградат мускули, што пак го забрзува метаболизмот. На тој начин, ќе потрошите повеќе калории дури и кога седите на вашата работна маса. Започнете со додавање на интервали на одење по угорница во вашата рутина за одење три пати неделно, а потоа постепено зголемувајте.

Вежбање

Слабеењето со одење не значи само одење. Паузи во кои ќе правите 15 до 20 сквотови, склекови потпрени на клупа или направете длабоки празнини.

Сите овие вежби го забрзуваат чукањето на срцето, помагаат во градењето на мускулите и продолжуваат да одат да не се досадуваат, истакнува Хана.

Дневно внесување калории

Колку хранливи материи треба да јадете во текот на денот зависи од многу фактори, но повеќето жени кои слабеат со одење се држат до диета од 1200 до 1600 калории на ден, богата со протеини.

Ако сакате да изгубите тежина со одење со низок интензитет, ќе мора да обрнете големо внимание на вашата исхрана за да изгубите тежина. Иако ја зголемувате физичката активност, ќе мора да го намалите внесот на калории.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!