ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Пескатеријaнци ќе го спасат светот: Зошто оваа исхрана е добра ?

Пескатеријaнци ќе го спасат светот: Зошто оваа исхрана е добра ?

Оваа исхрана е здрава, ефтина и одлична за организмот.

Јадењето риба не создава холестерол што може да ги стесни крвните садови, одлично е за одржување на идеална линија, а во желудникот полесно се вари. Ова се само неколку причини зошто исхраната со риба е добра.

Рибата е одличен извор на протеини

Еден од најголемите предизвици за вегетаријанците е да пронајдат доволно протеини што ги изгубиле со откажување од месо. Ова е најголемата предност на Пескатери, кои внесуваат доволно протеини, а најдоброто преку рибите и морските плодови.

Речните риби содржат доволно протеини за дневно консумирање од страна на луѓето.

Месојадите се повеќе склони кон болести

Студиите покажуваат дека ако некое лице јаде повеќе од 50 грама месо, тој го зголемува ризикот од срцеви заболувања за 24%. Една студија  за медицина покажа дека 100 грама месо го зголемува ризикот од рак.

Од друга страна, мастите Омега 3 содржани во рибите го хранат мозокот и срцето.

Морската храна е богата со витамини и минерали

Школките и остригите се богати со цинк и го зголемуваат имунитетот. Тие содржат јод и селен, а рибата е богата со витамини А и Д.

Рибите можат да ја спасат планетата

Фармите за крави се едни од најголемите загадувачи на планетата. Рибите и алгите не произведуваат емисии на гасови и ја штитат планетата.

Рибите и морските плодови се лесна храна што телото добро ја вари.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!