ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Пет начини за ефикасно намалување на стресот

Пет начини за ефикасно намалување на стресот.

Секој од нас повремено влегува во стресни ситуации.

Според истражувањето, околу 13 милиони луѓе – живеат во секојдневен стрес. Хроничниот и прекумерниот стрес остава негативна трага врз здравјето. За среќа, постојат техники кои можат да ви помогнат да се опуштите и смирите за само 10-15 минути на ден.

Медитација

Научниците потврдуваат дека медитацијата е ефикасна во борбата против стресот: По два месеци редовно вежбање, луѓето ја намалуваат синтезата на кортизол – хормон кој се произведува при реакција на стресна ситуација. Ефектот на медитацијата е во просек споредлив со ефектот на земање на некои антидепресиви. Добрата вест е дека од вас не се бара да седите во позиција на лотос, да пеете мантри или да гледате во пламен на свеќа. Доволно е да вежбате одреден ритам на дишење и да се концентрирате на вашите физички сензации. Денес, постојат многу апликации за паметни телефони кои можат да ви помогнат да научите и практикувате медитација насекаде – на јавен превоз, во канцеларија или дома.

Гума за џвакање

Една од најчестите причини за стрес е прекумерната работа. Обидете се да џвакате гума за џвакање кога треба да направите повеќе задачи одеднаш. Научниците сè уште не знаат точно зошто гума за џвакање му помага на човекот да се смири и релаксира. Една теорија е дека џвакањето го стимулира протокот на крв во хипокампусот,регион на мозокот кој нормално го “инхибира” кортизолот за време на стресот. Како резултат, телото не доживува реакција на стрес толку насилно.

Една од најчестите причини за стрес е прекумерната работа.

Прошетка во парк

Одењето во шума или парк (каде било каде има многу дрвја и релативно малку луѓе) помага во борбата против стресот, го подобрува квалитетот на спиењето и го нормализира крвниот притисок.

Одењето во шума или парк помага во борбата против стресот.

Бакнување

Бакнувањето не само што служи како израз на приврзаност и доверба, туку е и моќно оружје против стресот. Бакнувањето го намалува кортизолот и го зголемува окситоцинот, т.н. „љубовен хормон“. Ефектот на бакнување трае долго. На пример, ако посветите 15 минути наутро на оваа активност, веројатноста дека ќе бидете под стрес во текот на денот е значително намалена. Бакнувањето помогне во намалување на алергиските реакции, особено оние предизвикани од стрес.

Водење дневник

Кога сме под стрес, честопати остануваме сами со своите негативни емоции. Психолозите велат дека зборувањето за вашите чувства ви помага да ги живеете побрзо и да излезете од напната ситуација со минимални загуби. Но, што ако не секогаш постои можност да ги споделите вашите искуства со соговорникот?

Добар излез е да ги напишете своите емоции и мисли на хартија. Редовно пишување за тоа што мислите и како се чувствувате, особено во акутни ситуации, може значително да го намали нивото на стрес и вознемиреност.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!