Пет причини за да јадете ротквици, особено ако се лути

Слични

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете. Водич за...

Најмоќниот чистач за организмот

Најмоќниот чистач за организмот. Традиционален рецепт за напиток кој ќе...

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Дали е корисно да се пие кефир ноќе? Вистина или...

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото. Самата сол...

Туна или лосос: што е поздраво?

Туна или лосос: што е поздраво? Прашање на денот! Зошто е...

Сподели

Пет причини за да јадете ротквици, особено ако се лути.

Ротквици не се само вкусни, туку и полни со витамини и минерали.

Овој зеленчук го снабдува организмот со калиум, витамин Ц, селен и фолна киселина.

Ротквици содржат многу малку калории, поради што се одлична храна за пролетно чистење на организмот.

Сулфурните хетерозиди им даваат на ротквиците специфичен мирис и горчина, а колку е пожешка ротквицата, толку е поздрава и покорисна за организмот.

Ова се причините зошто ротквицата треба да биде вклучена во храната што ја консумирате често.

Ротквицата потекнува од Азија, каде што се одгледуваше и береше пред 3.000 години.

Заштитник на телото

Црвената боја на ротквицата доаѓа од пигментот антоцијанин. Оваа супстанца е моќен антиоксиданс кој ги штити клетките од распаѓање и го гарантира здравјето на целото тело.

Стимулира варење

Зачинетиот вкус на ротквицата го стимулира лачењето на желудечни сокови, поради што обично се служи во салати или пијалоци, или како „аперитив“ што го отвора апетитот. Покрај тоа, го стимулира варењето и работата на цревата, а особено се препорачува за луѓе кои имаат проблем со тврди столици.

Сојузник на фит форма

Сто грама ротквица содржи само 16 калории затоа што дури 95% од овошјето е вода, така што ќе можете да уживате во оваа зачинета храна без двоумење доколку држите диета. Овој зеленчук е одличен извор на витамин Ц, диетални влакна, калиум и фолати, кои обезбедуваат енергија и го зајакнуваат имунитетот.

Антибактериски ефект

Свеж сок од ротквица беше исцеден за третман на жолчката, и се покажа дека е особено корисен при излачување на слуз од респираторните органи за време на сезонски болести, како што се бронхитис и настинка. Некои експерти тврдат дека, покрај антибактериските својства, ротквицата е моќен лек за кашлање и главоболка.

Чувар на црн дроб

Ротквицата содржи супстанции кои го неутрализираат билирубинот во црниот дроб, поради што е одлична алатка во борбата против жолтицата. Покрај тоа, таа е одлична храна за пролетна детоксикација – без разлика дали ја јадете сурова, исцедена во сок или ја додавате го во пијалоци за да го исчистите телото од насобраните токсини.

Секако, поради лутина, зголемената потрошувачка на ротквица не се препорачува за луѓе кои имаат чувствителна гастрична слузница и болести како што се чиреви, како и за пациенти со бубрези.

error: Content is protected !!