ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Пет сигурни докази дека некој е нарцис!

Пет сигурни докази дека некој е нарцис!

Веројатно сте сретнале барем една личност за која сте рекле дека е „полна со себе“, но можеби не сте и ’се обратиле со нејзиното вистинско име – како нарцис.

Експертите велат дека дефинитивно треба да се прави разлика затоа што не сите себични луѓе се целосно нарцисоидни, но има неколку забележителни црти врз основа на кои би можеле да го препознаете.

Секогаш во центарот на вниманието

Тоа е личност која постојано се наметнува во секое општество, се бори за главниот збор, омаловажува други соговорници и штом ќе забележи дека некој може да го засени, станува непријатен, груб, па дури и агресивен.

„Јас па јас“

Секоја реченица ја започнува со „Јас“ и цело време го продолжува разговорот на тој начин. Личноста е незаситена во приказните за себе, нејзините квалитети, потреби, амбиции. Не ги слуша другите додека зборуваат, туку ги прекинува за да заврши лична химна.

Ги омаловажува другите

Само таа си е важна и има секогаш  да каже нешто паметно. Убеден дека е најдобра во сè и очекува другите да се однесуваат со неа на тој начин. Ги гледа на другите со презир или потсмев, покажувајќи дека тие се безвредни и недостојни за нејзиното друштво.

Личноста е убедена дека сите и завидуваат

Верува дека сите, дури и најблиските – партнерот, родителите, сестрата и братот, и завидуваат на нејзините квалитети. Таа тврди дека нејзините пријатели се љубоморни на нејзиниот успех, и дека колегите постојано се обидуваат да ја погазат и со тоа да спречат некој нов успех.

Отфрла каква било критика

Нарцисот е чувствителен на каква било критика, па затоа реагира на тоа многу бурно, не слушајќи што имаат да кажат најблиските и оние кои се навистина добронамерни. Заинтересиран е само за пофалби и неизмерен.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!