ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Пет совети кои можат да ви го олеснат летот во странство

Пет совети кои можат да ви го олеснат летот во странство.

Се ближат новогодишните празници и голем број луѓе ширум светот се подготвуваат да патуваат, да ги поминат деновите со своите најблиски, да скијаат или да уживаат во некоја егзотична дестинација.

Која и да е дестинацијата и целта на патувањето, едно нешто е заедничко за сите, а тоа е дека сме среде околностите предизвикани од епидемијата и долгиот период на забрана или ограничување, секој до одреден степен малку се навикнал на аеродромот и царинските постапки.

Пред тоа не треба да се заборави дека меѓу нив ќе има и оние кои првпат летаат со авион, но и новите родители кои за прв пат ги носат своите деца со ваков превоз. Иако забелешката дека прво и најважно е да се пакуваат пасоши, пари и авионски билети се чини излишна или имплицитна, значителен број патници годишно сепак го прават овој пропуст, а ова е само една од работите што треба да се земе предвид.

Ковид прописите на земјата во која патувате

Како што споменавме, Ковид драстично го промени начинот на кој патуваме, а ситуацијата и прописите, од држава до држава, се менуваат дури и на неделно ниво. Оние кои се вакцинирале навреме сигурно ќе имаат помали грижи, но сепак треба да се погрижиме да поминало доволно време од ревакцинацијата, за да можеме да добиеме дигитален зелен сертификат. За сите останати, достапен е PCR тест или брз антигенски тест, иако е неопходно да се информираат за актуелните регулативи во земјата домаќин, со цел да се избегнат трошоците за тестирање, потенцијалниот карантин или, во најлош случај, забраната за влез.

Превоз за најмладите – каде да се оди со количка?

Иако летањето со бебе или мало дете логично значи патување со бебешка количка , тоа не мора да биде сосема едноставно. Пред да патувате, препорачливо е да се информирате политиката на одредена авиокомпанија за ова прашање. Присуството на новороденче секако ќе даде приоритет при качување, но проблемот може да настане после тоа, бидејќи од компанијата зависи како се регулира влезот и чувањето на количките, нивното пресметување како дополнителен багаж и складирање во просторот над главата.

Трансфер до аеродром

Првиот и основен услов за успешен и удобен лет е навреме да се стигне до аеродромот. Авиокомпаниите имаат различни правила во однос на тоа колку долго пред летот е задолжително да се провери багажот, па ова е уште една ставка за која треба да се распрашате. Кога станува збор за превоз до аеродромот , постојат неколку опции на располагање, различни цени и удобност што доаѓа со него. За почеток има автобус кој го обиколува градот неколку пати на ден и потоа трчате до аеродром и таа опција е секако најевтина, потоа има организиран превоз со комби кое ги собира патниците на домашните адреси и потоа ги вози до аеродромот. и на крај, можно е за нешто поголема сума, да резервирате лично возило директно до саканиот терминал.

Прилагоден багаж

Повеќето авиокомпании имаат јасни правила во врска со чекираниот багаж, додека нејаснотии и проблеми може да се појават кога станува збор за кабинскиот багаж. Овде предничат превозниците со евтини летови, па затоа е неопходно прецизно да се одреди колкава е дозволената тежина и кои се граничните димензии на кабинскиот багаж што ги дозволува компанијата со која патувате, бидејќи преплатените такси кои се плаќаат за време на влегувањето во авион се доста високи. .

Користете торби за лаптопи и друга мултимедија

Ако се земе предвид дека секој уред што патникот го носи со себе ќе мора да се спушта, извади и складира неколку пати, да се стави на лентата за скенер и да се чува во багажниот простор над нивните глави, чантите за лаптоп се логично решение бидејќи нудат соодветна заштита на уредот, притоа обезбедувајќи можност за лесна достапност на истиот.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!