ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Пет совети од мајката на Илон Маск : Како да воспитате успешни деца?

Пет совети од мајката на Илон Маск : Како да воспитате успешни деца?

Мајката на Илон Маск, Меј Маск, е една од највеќе тражени модели на Plus Age. Освен Илон, нејзините останати деца исто така можат да се пофалат со импресивна кариера – ќерката Тоска, директорка и сопственичка на стриминг услугата Passionflix и синот претприемач Кимбал, сопственик на профитабилниот ланец ресторани The Kitchen.

Модната икона со сива коса немаше лесен живот, па во еден момент по разводот остана сама со три деца, а не крие дека имало тешки моменти кога едвај врзувала крај со крај.

Нејзиниот живот го обележа бракот во кој беше злоупотребувана, како и борбата за работа и егзистенција. И покрај сите тешкотии, таа израсна три претприемачки деца и постигна успешна кариера како диететичар, почнувајќи од нула во осум градови во три различни земји и два континенти, и нејзината прва книга „Жена со план: Совети за живот полн со убавина , авантура и успех ” со која постигна огромен успех.

И покрај сите тешкотии во животот, таа успеа да постигне одлична кариера и да одгледа три повеќе од успешни деца. Во многуте интервјуа, таа истакнува дека отсекогаш имала многу искрен пристап кон своите деца.

„Јас им дозволив да ги истражат своите идеи. И јас секогаш бев искрена со нив. Знаеја дека не смеат да ми создаваат проблеми додека работев, бидејќи ќе ја загубам работата, а потоа ќе останат без покрив над главата. Не ги третирав како деца, туку како возрасни “, рече Меј, која во 2017 година стана најстариот заштитен знак во историјата на компанијата за убавина CoverGirl.

Таа исто така вели дека нејзините деца имале корист од гледањето на нејзината работа само за да им обезбедат дом, храна и облека. Таа, исто така, ги научила своите деца да преземат одговорност за изборот во кариерата, барајќи од нив сами да изберат факултети и да пополнат апликации без нејзина помош.

Пет совети за родителите

Научете ги од рана возраст да работат

Меј Маск истакнува дека таа и нејзината сестра му помогнале на нејзиниот татко во неговата клиника и смета дека тоа е одличен начин да се реализираат вредностите на работата.

Однесувајте се кон нив како кон возрасни

Растењето на Илон Маск не беше многу идилично и се чини дека мораше брзо да порасне. „Моите родители не третираа како возрасни од доверба, и нивното влијание може да се види денес на начинот на кој ги воспитував своите деца“, рече таа.

Дозволете им да ги следат нивните интереси

Меј вели дека таа никогаш не се мешала во сферата на занимање на своите деца, ниту пак влијаела на тоа на кој било начин.

„Никогаш не им кажав што да научат. Никогаш не им ја проверував домашната задача; тоа беше нивна одговорност “, откри Меј Маск во една од нејзините книги.

Не навикнувајте ги на луксуз

Многумина сакаат да им дадат на своите деца се па и повеќе од тоа, но Меј има своја посебна филозофија. Таа е одличен поборник да не ги расипете вашите деца или да им дозволите да се навикнат на крајниот луксуз пред да можат да си дозволат таков живот.

„Кога моите деца одеа на колеџ, живееја во прилично лоши услови: со шест станари или во лошо сместување. Но, тие се чувствуваа добро. Ако вашите деца не се навикнати на луксуз, тие ќе бидат подобри насекаде “, уверена е строга Меј.

Направете ги одговорни за сопствената иднина

„Толку многу родители се ужасно загрижени за своите деца. Мој совет? Направете ги вашите деца одговорни за својата иднина. Научете ги вашите деца на добри манири. Но, нека одлучат сами што сакаат “, смета Меј Маск.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!