ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Пица ролат : Се прави брзо и лесно, а вкусот е неверојатен !

Пица ролат  е идеален за појадок или вечера и одлична закуска  за изненадувачки гости.

Ако сакате пица , ќе го обожавате и овој пица ролат, кој се подготвува од готови кори, брзо и лесно. Изненадете го вашето семејство или  гостите со овој одличен рецепт.

Состојки:

Полнење за обложување:

  • 6 готови кори
  • 200гр шунка
  • 150гр кашкавал
  • 100мл кечап
  • оригано

Фил за премачкување:

  • 2 јајца
  • 100 мл павлака
  • сол,сусам

Подготовка:

Исечете ја шунката и сирењето на парчиња.

Подгответе го филот за полнење со додавање јајца во сад со кисела павлака и добро измешајте.

Ставете ги првите две кори на работната плоча и премачкајте ги со филот (околу 3 лажици).

Ставете ја третата кора преку фил – нанесете кечап и посипете оригано.

Ставете ја четвртата кора преку кечап и оригано , премачкајте ја со смесата за полнење, па ставете шунка одозгора.

Ставете ја петтата кора преку шунка и наредете ги парчињата сирење.

Ставете ја шестата кора над сирењето.

Кората завиткајте ја во ролна, ставете ја во плех обложен со хартија за печење, па премачкајте ја со фил и посипете со сол и сусам. Ставете го ролатот во загреана рерна и печете на 180 степени околу половина час.

Исечете го врелиот ролат на парчиња и послужете.

Пријатно!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!