ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Пијалок што го регулира хормонот за стрес и помага во ослабнувањето

Пијалок што го регулира хормонот за стрес и помага во ослабнувањето.

Рецепт за пијалок за детоксикација и слабеење – ставете 4 намирници во 1 литар вода!

Една од главните состојки за детоксикација е дефинитивно ѓумбирот. Оваа супер храна богата со витамини, минерали и антиоксиданти се препорачува за слабеење, а се користи и свеж корен од ѓумбир.

Како ѓумбирот помага во губење на тежината?

1. Стимулира термогенеза

Главниот изразен ефект на ѓумбирот врз слабеењето се должи на способноста на корените да ја зајакнат термогенезата – производство на топлина што ги придружува сите процеси во организмот, и затоа го поддржува топењето на масните наслаги.

2. Поттикнува варење

Римјаните го ценеле ѓумбирот поради неговите дигестивни својства и со задоволство го користеле како средство за подобрување на варењето по конзумирање на големи количини храна. Уште од античко време, ѓумбирот бил познат како растение кое го олеснува варењето и, како што докажуваат научните студии, ја забрзува апсорпцијата на хранливите материи низ intestидовите на цревата.

3. Го регулира нивото на кортизол и инсулин

Кортизолот, попознат како стрес хормон, е составен дел од хормоналната рамнотежа на секоја личност. Но, со зголемен стрес, кортизолот драстично се зголемува, а со тоа се буди апетитот и супстанциите побрзо се претвораат во маснотии отколку во енергија. Ако користите ѓумбир за губење на тежината, способноста на корените да го потиснат зголеменото производство на кортизол ќе ви биде од голема помош.

4. Одличен извор на енергија

Покрај согорувањето на маснотиите, ѓумбирот е и одличен извор на енергија, хранливи материи и ја ублажува болката во мускулите предизвикана од физичка активност.

Рецепт за пијалок со ѓумбир за слабеење

Покрај ѓумбирот, другите состојки на овој пијалок се исклучително здрави, тие поттикнуваат слабеење и елиминирање на токсините од организмот.

Состојки:
  • 3-4 лажички зелен чај
  • 4cm свеж рендан корен од ѓумбир 1/2
  • сецкан излупен лимон
  • лисја свежо нане, по вкус
Подготовка:

Ставете рендан ѓумбир во 500 ml вода и варете околу 15 минути на средна топлина. Тргнете го од оган, потоа додадете ги лимонот и нането и оставете ги да отстојат околу 10 минути. Исцедете го пијалокот и оставете го да се излади.

Истурете зелен чај во 500 мл топла вода, оставете го да отстои 3 минути, а потоа исцедете го. Кога зелениот чај ќе се олади, измешајте го  со течност од лимон и ѓумбир и конзумирајте го како ладен пијалок во текот на целиот ден.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!