ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото.

Pilesko-i-zelencuk-vo-boite-na-vinozitoto

Иако малкумина од нас можат да одолеат на врвните специјалитети кои вклучуваат часови подготовка и изобилство на состојки, понекогаш само сакате нешто лесно и вкусно.

Ова особено важи за ситуациите со деца во приказната кои прашуваат кога ќе заврши ручекот, а вие немате друг практичен рецепт во ракавот. Затоа денес ви претставуваме пилешко и зеленчук во боите на виножитото, печени во рерна.

Потребни состојки:

 • масло
 • 450 гр пилешки гради без коски
 • 1 лажица масло од сусам
 • 2 лажици соја сос
 • 2 лажици мед
 • 2 црвени пиперки исечкани на коцки
 • 2 жолти пиперки исечкани на коцки
 • 3 моркови
 • половина главица брокула
 • 2 црвен кромид
 • 2 лажици екстра девствено маслиново масло
 • сол и бибер
 • ¼ шолји сечкан магдонос

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 250 степени. Лесно испрскајте го тавчео со масло за да не се лепи. Пилешките гради ставете ги на плех и прелијте ги со мешавина од масло од сусам и соја сос. Покрај месото, на плех преклопете ги црвените и жолтите пиперки, морковите, брокулата и црвениот кромид. Зеленчукот намачкајте го со маслиново масло и зачинете со бибер и сол. Печете во рерна додека зеленчукот не омекне, околу 25 минути. Пред сервирање украсете со јаглика.

Уживајте!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!