ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Пилешко со компир. Прелив од два тајни зачина кој има посебен вкус

Пилешко со компир. Прелив од два тајни зачина кој има посебен вкус

Вкусен ручек што се подготвува лесно.

Предлог за вкусен ручек со пилешко месо и компири. Зачините се посебна приказна и му даваат неодолив вкус на јадењето.

Рецепт за пилешко со компири

Состојки:

  • 3 парчиња пилешки гради;
  • 1 кромид;
  • 4 компири;
  • сол, бибер, миризлив пипер;
  • маслиново масло;
  • 200 мл павлака за готвење;
  • 2 јајца;
  • 120 гр сирење;
  • 1 лажичка провансалски зачин, 1 лажичка кари;
  • 1 домат.

Подготовка:

Во тава или во мала тава истурете маслиново масло. Додадете сецкан кромид, потоа компири исечени на прстени, сол и бибер.

Исечкајте го пилешкото месо на коцки и додадете сол, бибер и малку мирислив пипер. Мешајте го месото со раце за да ги впие добро зачините, а потоа ставете го преку компирот.

Во посебен сад ставете 2 јајца, крем за готвење, малку сол, провансалски зачин и кари. Изматете со вилушка, а потоа истурете ја смесата во садот.

Покријте сè со алуминиумска фолија. Ставете да се пече во рерна, на 200 степени, 40 минути.

Отстранете ја алуминиумската фолија. Над ренданото сирење додајте го доматот исечкан на прстени, а потоа вратете ги компирите во рерна, да се печат уште 10 минути, на температура од 180 степени.

Уживајте!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!