Пире од спанаќ

Слични

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ)

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ). Правете торти...

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната вечера

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната...

Лиснато тесто со јаболка и цимет

Лиснато тесто со јаболка и цимет. Можете ли да ги...

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење. Речиси и...

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото. Иако малкумина од...

Сподели

Пире од спанаќ.

За да го подготвите овој рецепт потребно ви е:

– 500 грама очистен спанаќ
– Половина чаша млеко (100 милилитри)
– Половина лажичка интегрално брашно
– Лажичка путер
– Четвртина лажичка сол

Подготовка:

Спанаќот измијте го и ставете го да се вари во зовриена вода во времетраење од пет минути. Потога процедете го а во загреан сад на оган ставете путер и почекајте да се стопи па потоа додадете му брашно и непрестано мешајте. На смесата додадете млеко и оставете да се вари пет минути. Спанаќот исецкајте го на ситно и додадете во садот и со непрекнато мешање гответе го уште неколку минути а потоа додадете сол.

error: Content is protected !!